in

Oracle’dan önemli geliştirme

Oracle, Oracle Autonomous Linux’un kullanıma sunulması ile kendi kendini yöneten ürünler stratejisinde önemli bir dönüm noktasını geçti.

Oracle Autonomous Linux, karmaşıklığı ve insan hatalarını ortadan kaldırarak müşteriler için maliyet tasarrufu, güvenlik ve kullanılabilirlik sunuyor.

Autonomous, ilk ve tek kendi kendini yöneten işletim ortamı. Sistemlerin güncel, güvenli tutulması bilgi teknolojisi bölümlerinin süreki olarak yaşadığı en büyük zorluklardan biri. Görevler yorucu ve hataya açık olabilir. Büyük çaplı bulut ortamlarında, bu ortamları yönetmesi de oldukça zordur.

Oracle Autonomous Linux ile müşteriler, siber saldırıların önlenmesine yardımcı olmak amacıyla sistemlerinin güvende olduğundan, yüksek oranda kullanılabilir olduğundan emin olmak için kendi kendini yönetme özelliklerine güvenebilir.

işletim sistemleri ve sanallaştırma mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Wim Coekaerts, şunları söylüyor: “Oracle Autonomous Linux, Oracle’ın Linux’u performanslı ve güvenli bir şekilde sunabilme başarısının üzerine inşa edilmiştir. Müşterilerimizi siber saldırılardan korumak için Autonomous ile kendi kendini yönetme stratejimizde bir sonraki adıma geçiyoruz.”

Karşınızda Oracle İşletim Sistemi Yönetim Hizmeti

Oracle İşletim Sistemi Yönetim Hizmeti, bulut altyapısı konsolu veya API’ler aracılığıyla  raporlama, güvenlik; yama ve paket yönetimi gibi sıkça gerçekleştirilen Linux sistemlere yönelik görevleri de yerine getiriyor. Hizmetler esneyen talebi karşılayacak şekilde ölçekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Chrome uygulamaları Windows, Linux ve Mac’e veda ediyor

Manuel işletim sistemi yönetimini ortadan kaldırıyor

Dünyanın buluttaki ilk kendi kendini yöneten işletim sistemi, yama uygulama, güncelleme ve ayar işlemlerini insan müdahalesi olmadan kendi kendine yapıyor. Yapılandırılmış Oracle Linux imajını esas alan bu sistem, otomatik günlük paket güncellemelerini, gelişmiş işletim sistemi parametresi ayarlarını ve işletim sistemi tanı bilgilerinin toplanmasını içeriyor.

Her düzeyde otomatik ve derinlemesine koruma sağlıyor 

Linux kerneline ve işletim sisteminin kilit kitaplıklarına sürekli otomatik güvenlik güncellemeleri yapılıyor. Böylece, atıl tarama, güncelleme sürelerinden tasarruf ediliyor. Güncelleştirmeler ile iç kullanıcılara da, dış kaynaklı saldırılara da koruma sağlanmış oluyor. Yetkisiz Erişim Tespit özelliği, herhangi bir kimsenin Oracle tarafından yamalanan bir güvenlik açığından faydalanmaya çalışması halinde otomatik alarm veriyor.

Oracle Bulut Altyapısı maliyet avantajlarıyla ön plana çıkıyor. 5 yıllık dilimde yüzde 30 ile 50 arasında değişen tasarruf elde ediliyor.

IDC’de Yazılım Geliştirme ve Açık Kaynaktan sorumlu Grup Başkan Yardımcısı Al Gillen, “Bu özellik, Oracle Linux’u  etkin bir hizmete dönüştürüyor. Müşterilerin BT kaynaklarını uygulama ve kullanıcı deneyimine odaklamalarını sağlayarak rekabette gerçek bir fark yaratabilmelerine de yardımcı oluyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TikTok, Oracle’ın da hissedar olduğu bağımsız bir şirkete dönüşecek