in

OS X El Capitan’ın Mac’leri değiştirecek 10 özelliği

Apple’ın dün düzenlenen geliştiriciler konferansında tanıttığı El Capitan kod adlı yeni işletim sistemi sürümü, Mac kullanıcılarına geçen yılki Yosemite gibi ücretsiz güncellemeyle sunulacak.

Daha rafine bir kullanıcı deneyimi ve yüksek performans sunmayı hedefleyen yeni sistemde birçok farklı özellik yer alıyor. Bunlardan 10 tanesini senin için bir araya getirdik.

Yeni jestler
Mail’deki mesajları saklamak, silmek gibi işlemler gibi birçok işi pratik hâle getirmek isteyenler için El Capitan yeni jestleri destekliyor.

Deminki örnekteki gibi Trackpad’de iki parmağını sola kaydırmak mesajları silerken, sağa kaydırmak saklamanı sağlıyor.

OS X El Capitan - Safari pin

Safari’ye site iğnelemek
El Capitan ile sık girdiğin internet sitelerini, sitenin sekmesini sola sürükleyip bırakarak sabitleyebilirsin. Safari’yi yeniden açtığında, tıpkı Chrome’da olduğu gibi karşına liste olarak çıkacaklar ve tıklayarak yeni bir sekmede açabileceksin.

OS X El Capitan - ses kısma

Ses kısmak kolaylaştı
Birden çok web sayfasına bakarken, birden birisinde müzik çalmaya, video oynamaya başlar ve sinirlerin bozulur ya… Sesin hangi sekmeden geldiğini görebileceğin gibi, adres çubuğunun yanındaki simgeye tıklayarak o sekmenin sesini kapatabilmen artık mümkün.

Spotlight araması daha kullanışlı
Arama kutusu yeniden boyutlandırılabilir hâle getirilen Spotlight, daha iyi sonuçlar da bulabiliyor.

OS X El Capitan - Spotlight

Yeniliklerden birisi de artık hava durumu ve spor müsabakalarının sonuçlarına erişilebilmesi olmuş.

Her alanda daha iyi arama
Mail gibi uygulamalardaki arama da geliştirilmiş. Şimdilik İngilizce ama geçen Mayıs’ta gönderdiğim e-postalar (“mail I sent in last May”) yazdığında, karşına sonuçlar geliyor.

OS X El Capitan - Split View

İki uygulama yan yana
Apple da sonunda çok işlemi bir arada yapmayı kolaylaştırdı. Split View adlı özellik ile iki uygulamayı yan yana konumlandırabileceksin. Tabii bu çok çarpıcı değil ama pratik olduğunu kabul edelim.

Mail için tam ekran desteği
E-posta uygulamasındaki yenilikler bitmedi. Tam ekran yaparak e-posta yazabilir, okuyabilirsin.

Bir başka e-postaya bakarak çalışmak istiyorsan, bu da mümkün. Hatta postaların içindeki dosyaları da birbirine sürükleyerek taşımak gayet kullanışlı.

Yeni masaüstü yaratmak kolaylaştı
Birden fazla masaüstüyle çalışıyorsan, yenilerini eklemek ya da masaüstü sayısını değiştirmek artık daha kolay. Space tuşuna basarak farklı masaüstlerine uygulamaları sürükleyip bırakabilirsin. Burada boş bir alana sürüklenen uygulamalar tam ekran, bir başka uygulama üzerine sürüklenen uygulamalar ise Split View ile paylaşımlı görünümde açılıyor.

Oyunlara Metal gücü
Metal adlı grafik teknolojisini Mac’e taşıyan OS X El Capitan, Apple’a göre “oyunlarda ve diğer uygulamalarda detayların ve gerçekçiliğin yeni katmanlarını açacak”.

OS X El Capitan - Metal

Metal ile uygulama ve oyunlar sadece merkezî işlemcinin değil, grafik işlemcisinin de gücünden faydalanabiliyorlar.

Artan genel performans
Apple, uygulama açma hızının 1,4 kata, uygulamalar arası geçişin 2 kata, ilk Mail mesajlarının görüntülenmesinin 2 kata, PDF dosyalarını da önizlemede görmenin 4 kata kadar hızlanacağını belirttiler.