in

OS X gitti macOS geldi

Yaklaşık 15 yıldır piyasadaki OS X işletim sisteminin adını macOS olarak değiştiren Apple, Sierra kod adlı işletim sistemine Siri’yi de dahil etti.

Devamlılık, iCloud ve Siri üzerine odaklanan Apple, sistemde çok büyük olmasa da işlevsel değişikliklere gitmiş.

Öncelikle iPhone ya da Apple Watch gibi cihazları kullanarak bilgisayarın kilidini açmak mümkün olacak. Diyelim ki bileğinizde bir Apple Watch var ve Mac’inizin yanına geldiniz, dilerseniz otomatik olarak açılmasını sağlayabilirsiniz. Parola kullanmanıza gerek yok.

macOS Sierra

Evrensel pano özelliği, Mac’te kestiğiniz bir metnin iPhone’da da panoda tutularak kullanılabilmesini sağlıyor.

Mac’teki tüm çoklu pencerelere sekme özelliği getiren Apple, böylece çok sayıda uygulama arasında boğulmayı önlemek istiyor.

Picture in Picture (PIP) özelliği ise eskiden TV’lerin satışını artırmak için pazarlanan bir özellikti. Ancak Safari’de daha çok işe yarayacağını düşünebiliriz. Zira bir yazı okurken, bir yandan ufak bir pencerede bir videonun oynamasını isterseniz, bu özellik işinize yarayacak.

macOS Sierra

macOS Sierra’nın en önemli yeniliği ise kesinlikle Siri. Uygulama barına yerleşecek olan Siri’yi çalıştırınca sesli komutlar verebileceksiniz. Ayrıca Siri’nin getirdiği sonuçları bildirim merkezine iğnelemeniz de mümkün olacak. Siri’nin yanıtlarını dokümanlara sürüklemek, mesaj atmak için Siri’den faydalanmak ve dosya aramak gibi işlevler mümkün olacak.

Bugün geliştiricilere sunulan Sierra, temmuzda beta sürüm, sonbaharda ise tam sürümle karşımızda olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Karşılaştırma: One Plus 8, Galaxy S20 ve iPhone 11