Oyunlarda HDR özelliği yakında Windows 10’a gelecek

Oyunlarda HDR özelliği yakında Windows 10'a gelecek

Oyunlarda HDR özelliği yakında Windows 10’a geliyor. Oyun severlerin aşina olduğu bu özelliğin Windows 10’a gelmesi, oyun deneyimi açısından oldukça büyük bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

Oyunlarda HDR’nin keyfini çıkarmak yeni bir şey değil. Dahası, mevcut nesil konsollar bu teknolojiyi desteklemiyor. Bu, önceki oyun konsollarında (PS4 ve Xbox One) vardı. Tabii ki burada sekiz yıl önce yani 2013’te satışa sunulan cihazlardan bahsediyoruz.

Otomatik HDR hakkında konuşmak gerekirse, Xbox Serisi bu özelliğe sahip. Ancak çok şaşırtıcı olsa da oyunlarda Auto HDR desteği henüz Windows 10’da bulunmuyor.

Oyunlarda HDR özelliği yakında Windows 10’a gelecek

Yeni nesil Microsoft konsollarının piyasaya sürülmesiyle birlikte Auto HDR’nin Windows 10’a da gelmesi ve bu sayede oyunlarda HDR’nin keyfini PC üzerinden de çıkarabilmemiz bekleniyordu. Fakat durum öyle olmadı, yeni konsolların piyasaya sürülmesinin üzerinden aylar geçmesine rağmen, donanımları konsoldan çok daha üstün olsa da, HDR desteği henüz PC’de bulunmayan bir özellik.

Ancak, bu durum nihayet değişmek üzere olabilir. Zira Microsoft, otomatik HDR desteğini Windows 10 işletim sistemine getirmeye hazırlanıyor. Bu da, çok yakın bir tarihte, oyun severlerin gözdesi konumunda bulunan HDR kalitesini bilgisayarlarımız üzerinden de deneyimleyebileceğimiz anlamına geliyor.

Oyunlarda HDR özelliği yakında Windows 10’a gelecek

Auto HDR, Xbox serisinde bulabildiğimizle aynı şekilde çalışıyor. Ve bu teknolojiyle geliştirilmemiş olsalar bile, oyunlarda HDR keyfini çıkarmamıza izin veriyor..

Konuyla ilgili olarak bir blog gönderisi kaleme alan Hannah Fisher, “Bazı oyun stüdyoları HDR oyun bilgisayarları için geliştirilirken, PC için Otomatik HDR yalnızca DirectX 11 veya DirectX 12 SDR oyunlarını kapsayacak ve renk / parlaklık aralığını akıllı bir şekilde HDR’ye kadar genişletecek,” diyor. Fisher aynı şekilde “Bu, size HDR monitörünüzün yeteneklerinden tam anlamıyla yararlanan harika bir yeni oyun deneyimi sağlayacak kusursuz bir platform özelliği olacak.” ifadelerini kullanıyor.

Bu özellik şu anda test aşamasındadır ve blogda da belirtildiği gibi, Auto HDR’nin tüm oyunlara gelmesi biraz zaman alabilir. Zira geliştirici ekibi biraz karmaşık bir süreç bekliyor. Bununla birlikte, ilk testlerin başlaması ve 1.000’den fazla oyun desteğinin bulunduğu bilgisi, oyunlarda HDR desteğinin yalnızca birkaç ay içinde, gelebileceği anlamına geliyor.

Windows 10’daki oyunlarda HDR’nin keyfini çıkarmak, tasarım gereği SDR olsa bile, yıl sonundan önce gerçekleşebilir. Ayrıca, Xbox Serisindeki Otomatik HDR’nin performansı göz önüne alınırsa bu, oyuncular için mükemmel bir gelişme olacak.

Exit mobile version