in

PayPal seneye dönüyor

Kanuna uygun olmadığı için başvurusu kabul edilmeyen ve lisans alamayarak Türkiye faaliyetlerini sonlandırmak zorunda kalan PayPal, iki aşamalı bir planla geri dönüyor.

Daha önce faaliyetleri sonlanmasına karşın Türkiye ofisini kapatmadığını yazdığımız PayPal, sunucularını Türkiye’ye taşıma planları kararını uygulamaya koydu. (Konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar için: PayPal’ın Türkiye faaliyetleri neden sonlandı?)

Ancak bir seneden uzun sürecek bu işlem boyunca da PayPal kullanılabilecek, ancak kısmen; kanundaki sınır ötesi ödeme maddesinden faydalanacak olan şirket, böylece yurt dışındakilerin Türkiye’den yaptığı alışverişlerde ödeme alabilecek.

BDDK seçenek sunmuş, PayPal kabul etmemiş
Sabah Gazetesi’nden Betül Alakent’in haberine göre, Cross Border adı verilen sistem, şirketin bir tarafı yurt dışında olduğu için kanunda tanımlanan istisnaları kullanabilmesini sağlıyor. Daha önce de bu konuda başvuru seçeneği sunulan PayPal, belli ki lisansı alabileceğine güvenmiş, ancak sonucu hepimiz gördük. İlk aşamanın yerine gelmesi için verilen tarih ise 2017 Mart ayı.

Tam dönüş 2017 sonunda
İkinci aşama ise sunucuların Türkiye’ye taşınması. Fakat bu seçeneğin de, PayPal’ın yapısı sebebiyle uzun sürecek bir işlem olduğunu, kaynaklarımızdan aldığımız bilgiye dayandırarak yazmıştık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Microsoft niye Linux Vakfı’na katıldı?

Durumda bir değişiklik yok, PayPal’in 2017  sonunda bu işlemi tamamlayarak, eskisinden farksız bir şekilde çalışacağı beklentisi var. Umarız, olumlu sonuçlanır ve bundan sonra benzer bir mağduriyet yaşanmaz.