PCIe 5.0 NVMe SSD’ler 2022’de gelecek

16 GB / sn'ye varan hızca PCIe 5.0 NVMe SSD'ler 2022'de gelecek

Günümüzün SSD’leri 7 GB/sn hızına erişebiliyor. Fakat geleceğin teknolojisi, bu hızı çok daha yüksek rakamlara ulaştırmayı hedefliyor. PCIe 4.0 standardının PCIe 5.0’a yükseltilmesi ile birlikte SSD’lerdeki bu hızın 16 GB/sn’ye kadar çıkabileceği belirtiliyor. Bu gerçekten oldukça muhteşem bir rakam.

PCIe 4.0 SSD’ler konusunda lider konumda bulunan Silicon Motion, PCIe 5.0 standardına dayalı ilk SSD modelini duyurdu. PCIe 5.0 uyumlu grafik kartları ve SSD’ler yaklaşık bir buçuk yıldır piyasada olmasına rağmen, ilk PCIe 5.0 uyumlu anakartlar önümüzdeki yıl teknoloji severlerle buluşacak.

2022 SSD modelleri 16 GB/sn hıza ulaşacak

Bir SSD denetleyicisi, RAM yongaları ile bağlı olduğu bilgisayar arasındaki tüm iletişimi yönetmekten sorumlu bir yongadır. Bu yongalar, piyasaya sürülen her yeni nesil bağlantıyla birlikte gelişmektedir.

Silicon Motion, bugün yaptığı bir duyuruyla PCIe 5.0 için ilk denetleyici üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu duyuru, üç aylık kazanç sunumu sırasında yapıldı ve ilk denetleyicinin 2022’nin ikinci yarısında piyasaya sürüleceği ifade edildi. Bu denetleyici, sunucu ve veri merkezinde kullanılan SSD’leri için mevcut olacak. Şirket, PCIe 5.0 ile SSD’lerin toplu kullanımının en erken 2023 yılında gerçekleşeceğini iddia ediyor.

PCIe 5.0 standardı, 2022’nin sonunda gelecek

Önümüzdeki yıl donanım dünyasında büyük değişiklikler bekleniyor. AMD ve Intel’in ilk DDR5 ve PCIe 5.0 uyumlu anakartları bu değişikliğin mimarları arasında yer alıyor. DDR standardında uzun bir zamandır herhangi bir değişiklik olmasa da, PCIe 4.0’ın PCIe 5.0’a yükseltilmesi ile hızın iki kat artacağını biliyorduk. Bu nedenle, PCIe 5.0 uyumlu olacak şekilde Ryzen 6000 ve 12. nesil Intel Core ile Ryzen 7000 ve 13. nesil Intel Core isimli yeni nesil yongaları beklememiz gerekecek.

Bir SSD’nin PCIe 4.0 sürümüne sahip olması maksimum bant genişliği 8 GB/sn olması anlamına gelmektedir. Çünkü bu bir x4 şeridinin işleyebileceği maksimum değerdir. Ancak, PCIe 5.0 ile bu rakamı ikiye katlayarak, performansı iki katına çıkarabiliriz, bu da son birkaç ayda piyasaya sürülen PCIe 4.0 sürücülerinin neredeyse üç katıdır. Bunun SSD’lerin dayanıklılığını da nasıl etkilediğini görmemiz gerekecek.

İleriye baktığımızda, PCIe 6.0 da bizi bekliyor ve bu standart 2021’in sonunda tamamlanacak. Bu nedenle 5.0 sürümünün ömrünün de 4.0 kadar kısa olması bekleniyor.

Exit mobile version