Pinterest daha iyi bir çalışma ortamı için 50 milyon dolar harcayacak

Pinterest, ırk ve cinsiyet ayrımcılığı iddiasıyla ilgili davada uzlaşmaya gitti

Pinterest daha iyi bir çalışma ortamı için 50 milyon dolar harcayacak

NBC News’e göre, Pinterest aleyhindeki dava, yatırımcıların şirketin işyeri cinsiyeti ve ırksal önyargısının itibarını zedelediğini iddia etmesiyle çözüldü. Firma, çeşitliliği ve eşitliği geliştirmek için 50 milyon dolar harcamayı kabul etti ve eski çalışanların, ifşa etmeme anlaşması kapsamında maruz kaldıkları ayrımcılıkları kabul etti. Anlaşmanın parasal yönü ise açıklanmadı.

Pinterest çeşitliliğini ve eşitliğini artıracak

Dava, şirketin “yaygın ırk ve cinsiyet ayrımcılığı iddialarını” ele almak için hiçbir şey yapmamakla sorumsuzca hareket ettiği iddiasıyla Kasım 2020’de şirket liderlerine karşı açıldı. Pinterest aleyhindeki şikayette, şirketin CEO’su “Erkeklerle çevrelenmek ve Pinterest’in beyaz, erkek liderlik kliğine meydan okuma cesaretine sahip kadınları görmezden gelmekle” suçlandı.

O yıl, birden fazla kadın Pinterest’in kendilerine erkek çalışanlardan daha az ödeme yaptığını ve bazıları, konuşmaları için ırk ayrımcılığı ve misilleme yapıldığını bildirdi. Şirket, eski COO’su Brougher’ın kendisine düşük ödeme yaptığını ve önemli toplantılara davet etmediğini ve endişelerini dile getirdiğinde onu işten çıkardığını iddia ettikten sonra 20 milyon dolar ödedi.

Pinterest daha iyi bir çalışma ortamı için 50 milyon dolar harcayacak

Bu yazımız da ilginizi çekebilir
Pinterest TV ile canlı yayın dönemi başlıyor
Uzlaşmaların işletmelerin gerçek sorumluluktan kaçınmalarına yardımcı olabileceği gerçeğine rağmen, Brougher’ın avukatı o sırada, şirketlerin yasal ücretlerden tasarruf etmelerine ve daha fazla ödeme ve hayırsever bağışları güvence altına almalarına yardımcı olabileceğini belirtti. (Pinterest ve Brougher, teknolojide kadınları ve azınlıkları destekleyen kuruluşlara 2 milyon doların üzerinde katkıda bulunmayı kabul etti.)
Exit mobile version