Teknoloji

Portatif görünmezlik cihazı gelmiştir

Yazı:  | 

Sihirli bir yaratık değilsen ve Güç Yüzüğü’n yoksa görünmez olma ihtimalin daha düne kadar sıfırdı. Bilimciler anahtar ya da benzeri küçük objeleri görünmez kılan bir alet yaptıklarını söylüyorlar.


Digital Report, 1 takipçisine kablosuz Bluetooth kulaklık hediye ediyor

Buraya tıklayın, hesaplarımızı takip edip, kazanma şansı yakalayın


 

Evrende ışık, içinde veri taşıyan kütlesiz bir fenomen. Nesnelerin üzerinden yansıyınca, ‘görmüş’ oluyoruz. Bu nesneleri görünmez kılmak için de ışığın manipüle edilmesi ve gizlenmek istenen nesnenin etrafından dolaşması gerekiyor.

 

Karlsruhe Teknoloji Enstitütüsü’ndeki bilimciler, silikon temelli organik polimer (PDSM) içine titantum dioksit nanoparçacıkları koydular ve ışığı yavaşlatabildiler. Sonra tekrar huzlandırarak, gizlenmek istenen nesnenin etrafından dolaştırdılar.

 

Gizlenen nesne akrilik boyayla boyanmış (bu sayede ışık difüzyonla dağılıyor) bir metal silindir içine koyuluyor. Silindir de PDMS içine yerleştiriliyor. Işığın PDSM’den geçerken harcadığı zaman, gizleme aletinden geçerkenkiyle aynıysa, içerideki nesne görünmez oluyor.

 

Metal bir silindir içinde dolaşıp, makara malzemesi olmaya göğüs geriyorsan, büyük bir sürümü işine yarayabilir 🙂 Fakat gelecekte bunun gerçekten giyilebilir kıyafetlerde kullanılaiblecek olacağına inanıyorum. Şimdilik arkadaşlara kötü şaka yapmak için birebir.

 

“Olum, arabanın anahtarı nerde?”