in

Küçük esnafa ödeme yöntemi desteği

protel
protel

Küçük Esnaf Yeni Mobil Ödeme  Kolaylığıyla Gelirini Artıracak!

Haziran 2019’da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “Güvenli Mobil Ödeme ve Elektronik Belge Yönetim Sistemi”ne ilişkin yayınladığı düzenlemeyle birlikte, EFT-POS cihazlarına oranla maliyet avantajı ve denetim kolaylığı sağlayacak mobil ödeme teknolojilerinin kullanımının yaygınlaşması hedefleniyor.

Cep telefonlarının bir yazılım sayesinde tahsilat noktasına dönüşeceği yöntem, bakkal ve marketten kafe zincirine, manavdan şarküteriye kadar bütün küçük ve orta ölçekli işletmelerin nakit yerine kredi veya banka kartıyla her tutardan ödemeyi kolaylıkla yapmasını sağlayacak hızlı ve güvenli bir yöntem sunuyor. Mobil ödeme sonrası fatura ise e-mail ya da SMS yoluyla cep telefonlarına iletilecek.

Temassız şifresiz işlem limitinin 120 TL’ye yükselmesi fırsat sunacak

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre Türkiye’de 1 milyon 635 bin aktif pos cihazı bulunuyor. Her ay kullanım bedeli ve banka komisyonu uygulanan pos cihazları, küçük ve orta ölçekli işletmeler için ciddi bir mali yük oluşturuyor. Bu maliyetin altına girmek istemeyen işletmeler ise kredi kartından ödeme alamadıkları için satış yapamıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın düzenlemesiyle cep telefonlarının EFT – POS alternatifi olarak kullanılabileceği yeni sistem, büyük bir tasarruf sağlarken kredi kartından ödeme alamayan işletmeler için gelir artırma fırsatı sunuyor. Özellikle 90 TL olan temassız şifresiz işlem limitinin 1 Ağustos 2019 itibariyle 120 TL’ye çıkarılması yasal altyapısı hazırlanan süreci de destekliyor. Bugün, Türkiye’de yüz yüze yapılan her 10 kredi kartı işleminden yaklaşık 1’i temassız olarak gerçekleştiriliyor.

“Android tabanlı ve sertifikalı EFT-POS’lar ile cihaz kalabalığı azalacak!”

Yeni düzenleme, işletmelere yalnızca tahsilatta kolaylık ve hız sağlamakla kalmayacak. Ayrıca e-arşiv/e-fatura üreten düşük maliyetli bu satış yönetim sistemlerinin hem satış belgesi üretir hem de tahsilatını yapar hale gelmesi bekleniyor.

İlk prototip kullanıma hazır!

Yeni yılla birlikte uygulamaya alınacak bu düzenleme, bankalar ve ödeme kaydedici cihaz üreten şirketleri de harekete geçirdi. Bankaların dahil olduğu ödeme süreci; mobil cihazları tahsilat noktasına çeviren donanım; uygulama ve e-fatura ile e-arşiv entegrasyonları dahil dört aşamadan oluşan Türkiye’nin ilk ürünü Protel tarafından geliştirildi. Hem bankalar ve hem de donanım üreticileriyle yoğun çalışmalar yürütüldü. Donanım, yazılım, ödeme ve entegrasyonlar olmak üzere tüm süreci uçtan uca içeren bu çözümümüzü yakında piyasaya süreceğiz. Avrupa ülkelerinde özellikle de genç nüfusun %95’inin alışverişlerinde nakit kullanmadığını ve Türkiye’nin de aynı trend dahilinde hızla nakitsiz topluma doğru dönüştüğünü düşünüyoruz. Ürettiğimiz çözümlerin KOBİ’lere ve ülke ekonomisine ciddi katkı sunacağına inanıyorum” dedi.