in

PS5’in boyutu daha da büyük olabilirmiş

PS5'in boyutu

PS5’in boyutu, yanına koyulan diğer tüm konsolların, hatta kendileri de oldukça büyük sistemler olan Xbox Series X ve PS3’den bile büyük. Sony Interactive Entertainment’ın Kıdemli Sanat Direktörü Yujin Morisawa’ya göre, mühendislik ekibi ona biraz küçültmesini söylemeseydi daha da büyük olurdu.

PS5’in boyutu diğer konsollara göre çok büyük

The Washington Post ile yaptığı röportajda Morisawa, konsolun öncekilerden daha büyük olması gerektiğini bildiğini, çünkü daha fazla güç, daha büyük bir soğutucu ve daha fazla hava akışı ihtiyacı anlamına geldiğini söyledi. Aslında, daha önce cihazın sökülmesi ile ilgili videolar da gördüğümüz kadarıyla, karmaşık bir soğutma sistemi ve devasa bir soğutucuyu içinde barındırdığını görmüştük. Fakat Morisawa, yine de biraz fazla ileri gitmiş gibi görünüyor, çünkü mühendislik ekibi ona aklındaki şeyin “çok büyük” olduğunu söylemiş. Yapılan röportajda ise tasarımcı şunları söylüyor:

“Başlangıçta çizmeye başladığımda, mühendislerin ne yapacağını bilmesem bile çok daha büyüktü. Mühendislerin bana bunun çok büyük olduğunu söylemesi biraz komik gelmişti. Bu yüzden aslında ilk çizdiğim tasarıma göre biraz daha küçültmek zorunda kaldım. ”

Ayrıca Morisawa, nihai ürün hala oldukça kalın ve büyük olmasına rağmen, “mükemmel boyuta” geldiklerini ekledi. Tabi makinenin her ince kısmının ve hava akışı sağlayan bölmelerin zarar görebileceğini unutmamakta gerekir.

Konsolun tasarımına gelince, Morisawa “beş boyut” fikrinden ilham aldığını ve güçlü bir makinenin aurasını yansıtan bir görünüm istediğini söyledi. Bununla birlikte, konsolun tasarımı herkese uygun olmayabilir. PS5 incelemelerinde gördüğümüz kadarı ile cihaz test edildiğinde insanlar, gerçekten güçlü bir makine olduğunu ve tasarım olarak cihazın boyutunun da bunu ciddi anlamda yansıttığını vurguluyor. Ancak unutulmasın ki bu PS 5’in boyutunun yine de çok büyük olduğunu değiştirmiyor. Tabi sizi oradan oraya sürükleyecek 4K oyunlar, minimum yükleme süreleri ve sağlam bir başlangıç ile hareket eden tasarımcılar için bu boyutun çok normal olduğunun unutmamak gerek.