Qualcomm ilk drone platformunu tanıttı

Qualcomm, profesyonel drone'ları daha verimli hale getirmek için geliştirmeye devam ediyor

Qualcomm, ilk drone platformunu tanıttı

Qualcomm, drone sektörüne yatırımlarını arttırmayı planlıyor. Profesyonel drone’ların, tarım veya yol gibi alanların gözetimi, altyapı bakımı, görsel-işitsel amaçlar gibi faaliyetleri kolaylaştırdığı biliniyor. Qualcomm, profesyonel drone’ları daha verimli ve doğru hale getirmek için geliştirmeye devam etmek istiyor. Bu amaçla mobil işlemcileri ile tanınan şirket, drone’lar konusunda önemli adımlar atmaya hazırlanıyor.

Mobil işlemcileri ile tanınan şirket, ticari ve endüstriyel drone’ların gelişimini hızlandırmak için referans noktası olarak hizmet vermeyi umduğu Flight RB5 5G platformunun sunumu ile önemli bir adım atıyor. Bu adım ile güvenlik, savunma, nesnelerin teslimi, alanların haritalanması ve hatta eğlence dünyası için kullanılabilecek drone’ların gelişimi hedefleniyor.

Qualcomm ilk drone platformunu tanıttı

Qualcomm ve NASA işbirliği

Perseverance Rover’ın görüntü yönetimi ve işlemesi için hali hazırda şirketin NASA ile işbirliği bulunmakta. İşbirlikleri ile her iki tarafın öğrendiği her şey göz önüne alındığında, Qualcomm şimdi profesyonel drone segmenti için deneyimlerini yeni drone odaklı platformuna yansıtıyor. Bu bağlamda Qualcomm’un robotik, drone’lar ve makine zekası biriminin genel müdürü Dev Singh, Qualcomm RB5 5G platformunun dronle’ara özel olduğunu, Qualcomm RB5’in ise robotiklere özel olduğunu belirtiyor.

Yeni tasarımların 5G ve WiFi 6 bağlantısına sahip olmanın yanı sıra, düşük güç tüketimine ek olarak “Nesnelerin İnterneti” araçlarıyla QRB5165 işlemcisinden oluştuğu açıklandı. Şirket, 6 km’den 8 km’ye çıkan uçuşların görüş hattını iyileştirmek için bazı ayarlamalar yapıldığına da dikkat çekiyor.

Qualcomm, atmış olduğu adımlar sayesinde gelecekte “Nesnelerin interneti” ve yaygın olarak dağıtılacak BT verilerinin akışında tasarımlarının kullanılabileceğini düşünüyor.

Singh, “Drone’lar birden fazla şey yapacak ve gözetleme, görüş ve GPS ile veri toplama, veri akışlarının kritik bir parçası olacak” dedi.

Referans tasarımı ModalAI aracılığıyla sunulurken, Qualcomm Flight RB5 5G geliştirme kiti bu yılın dördüncü çeyreği boyunca halka açık olacak.

Exit mobile version