in

Dört gün pil ömrüne sahip dizüstüler geliyor

Qualcomm, Hawaii’de düzenlediği basın konferansının ilk iki gününde yeni mobil platformu Snapdragon 855’i tanıtmıştı. Üçüncü ve son gün ise her zaman açık ve her zaman bağlı PC konseptinin yeni ürünü olan Snapdragon 8cx platformu görücüye çıktı.

Daha önce ABD’de yapılan CES adlı tüketici elektroniği fuarı ve Tayvan’daki bilişim fuarı Computex’te Snapdragon 835 ve Snapdragon 845’li cihazlar karşımıza çıkmıştı.

Son modelden 18 ay sonra hazırlanan platformda grafik işlemciyi Adreno 680 oluşturuyor. Qualcomm’un iddiası, 8cx’in öncülüne göre 3,5 kat daha iyi grafik performansı sunduğu ve Snapdragon 850’ye göre de pil ömründen ödün vermeden yüzde 60 daha verimli olduğu yönünde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kryo 495 işlemci ise 7 nm mimari ile üretildiği gibi, daha geniş sistem ve üçüncü seviye (L3) önbelleğe sahip. Bunların detayı verilmese de toplam 10 MB olduğu belirtiliyor. Performans konusunda ise rakibin 15 Watt termal tasarım gücüne (TDP) sahip olan işlemcilerine kıyasla 7 Watt TDP’li Qualcomm Snapdaragon 8cx’in iki kat performans, dört kat ise enerji tüketimi verimliliği sağladığı belirtildi.

2 Gbit/sn hızında Qualcomm X24 modem kullanan platform, böylece ilk multi gigabit hıza erişen mobil çözüm oluyor.

Şirketin 7 nm’lik mikro mimaride üretime geçmesi enerji verimliliğini ciddi etkiliyor. Her ne kadar detay verilmese de gerçek zamanlı kullanım testlerinde 4 güne kadar pil ömrü olduğu açıklandı. Platformu kullanan cihazlar Qualcomm’un QuickCharge 4+ desteği ile hızlı şarj olabilecekler.

Bunun yanı sıra,  kanallı 16 GB DDR bellek, NVMe SSD, UFS 3.0 depolama, 2. nesil USB-C 3.1, 3. Nesil PCIe bağlantı desteğiyle en yüksek bağlantı standartları sistemde kullanılabiliyor.

İki adet 4K monitör çıkışı sunan cihaz, sadece iş ve gündelik kullanım değil, oyun ve medya konusunda da iddialı.

Alexa ve Cortana sesli asistan ile uyumlu olan platform, ARM 64 işlemci komut setinde Mozilla ile çalışarak Firefox’un performansının da artmasını sağlamış.

Windows 10 Enterprise ve Microsoft 360 desteği, Symantec ile akıllı VPN, uygulama yalıtımı, web filtreleme gibi konularda da çalışmalar, kurumsal dünya için nitelikli cihazlar ortaya çıkmasına yardımcı olacak.

Son olarak, Qualcomm bu platformda da ek 5G desteğini üreticilere bıraktığını ve ürünlerin 2019’da karşımıza çıkacağı müjdesiyle üç günlük konferansı sonlandırdı.