in

Quibi mobil video yayın hizmetini duyurdu

Uygulamada problemler olsa da, içerik gayet iyi!

quibi mobil video yayın hizmetini duyurdu

Video yayın dünyasında, kısa ve etkili içerikler sunmayı planlayan Quibi artık yayında. Şirket, daha önce DreamWorks Animation’ı kuran Jeffrey Katzenberg ve CEO Meg Whitman’ın katılımı ile, iki yıla yakın süredir gündemde yer alıyor.

Quibi, 50 şovla lansmanı yaptı. Quibi içerikleri arasında Chrissy’s Court, Shape of Pasta, Most Dangerous Game ve Survive gibi yapımlar yer alıyor. Bölümlerin tamamının uzunluğu 10 dakikadan kısa olmakla birlikte, hem dikey hem de yatay modda izlenebiliyor.

Quibi, her gün, aralarında Entertainment Weekly’den Last Night’s Late Night ve ESPN’den The Replay gibi yayın seçeneklerinin de yer aldığı 25’ten fazla bölüm yayınlayacağını ifade ediyor.

Abonelik ücreti ise, reklamların dahil olduğu 4,99 dolarlık plan ile, reklamsız aylık 7,99 dolarlık planla, iki seçeneğe sahip. Quibi, Nisan sonundan önce üye olursanız, 90 günlük ücretsiz deneme teklifi de sunuyor.

CTO Rob Post, geçtiğimiz hafta gazetecilere verdiği röportajda, lansmanın uzun ve maliyetli bir yol olduğunu söyledi. Quibi, lansman döneminde fuarlar, Super Bowl reklamları ve birçok pazarlama silahının yer aldığı bir plan çizerken, son dönemde yaşananlar planları suya düşürür türden oldu. Küresel koronavirüs salgınının ardından Quibi, ürünü ‘karantina’ döneminde duyurmak zorunda kaldı.

İnsanlar, dikkatlerini dağıtacak bir kaçış arıyorlar. Ancak Quibi uygulaması hem dolaşırken, hem de beklerken kısa video içeriklerini izleyebilmeniz için tasarlandı. Rob Post, Quibi’nin sunduğu eğlence türünün bir ihtiyaç olduğunu savunuyor:

“Ayağa kalkmak, dolaşmak, dışarı çıkmak için hiç olmadığı kadar küçük molalar vermek istiyorum. Kullanım alanı, aradaki anlar. Şimdi, bu anlara ‘her zamankinden daha fazla’ sahibiz.”

Elbette ki koronavirüs salgınının ardından ortaya çıkan sosyal kısıtlamalar, Quibi lansmanı dışında içerik üretiminde de birtakım zorluklar yarattı.

Turnstyle teknolojisi ile kesintisiz geçişler

Uygulamayı diğerlerinden ayıran belki de en önemli özelliği, modlar arasında hızlı bir geçiş olanağı sağlayan turnstyle teknolojisi. Teknoloji, bir video içeriği izlerken telefonu yataydan dikeye çevirdiğinizde, fark edemeyeceğiniz bir hızda sorunsuz adaptasyon sunuyor.

Uygulama 21 Şubat tarihinde, Android ve iOS uygulama mağazalarında ön siparişe açılmıştı.

İlginizi çekebilir:  Cisco korsan canlı yayınları durduracak