Teknoloji

Rus uzay gemisi kontrolden çıktı: Korkalım mı?

Yazı:  | 

Kontrolden çıkan Rus uzay kapsülü Dünya’ya düşecek. Komplo mu, kıyamet senaryosu mu, yoksa boşver gitsin mi?


Digital Report, 1 takipçisine kablosuz Bluetooth kulaklık hediye ediyor

Buraya tıklayın, hesaplarımızı takip edip, kazanma şansı yakalayın


Rus Uzay Ajansı, Nisan ayı sonunda uzaya gönderdikleri Progress adlı kargo gemisinin kontrolünü kaybettiğini açıklamıştı. Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ diye kısaltmak garip ama başka çaremiz yok galiba)’na malzeme taşıyan insansız gemiyle mühendislerin irtibatı koptuktan sonra, geminin Dünya’ya düşeceği de duyuruldu.

UUİ’deki astronotlara su, yiyecek ve ekipman taşıma görevini tamamlayamayacak olan Progress, hesaplamalara göre 7-11 Mayıs arası Dünya’ya çarpacak. Rus Uzay Ajansı’ndan bir yetkili, “Geminin ne zaman düşeceği belli değil, birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Düşüş kontrol edilemeyen koşullarda olabilir” derken, olay açıkçası biraz korkutucu bir hâl aldı.

Progress’in atmosfere nasıl, nereden ve ne zaman gireceği belli değil. Kapsülün atmosferin yoğun katmanlarına girince parçalara ayrılması gerekiyor. Dünya’ya her yıl uzaydn 100 ton çöp diyebileceğimiz madde düşüyor.

Avrupa Uzay Ajansı yöneticisi Holger Krag, Dünya’ya bir kapsül düşmesinin zarar verme ihtimalinin düşük olduğunu bu bilgiyle açıklarken, UUİ’deki astronotlar için Haziran’da Space X programındaki Dragon roketiyle yeni bir kargo gönderileceğini ve bir sıkıntı çekmeyeceklerini de belirtti.