in

Sağlık çalışanları için e-eğitim

hsçg
hsçg

Ülkemizdeki sağlık çalışanlarının %54’ü meslek yaşamları boyunca en az bir kez kesici delici alet yaralanmalarına maruz kalıyor. Hasta ve Sağlık Çalışanları Güvenliği Platformu, bu oranları farkındalık çalışmaları ve iyi uygulamalar ile en aza indirme çalışmalarına devam ediyor. HSÇG, sağlık profesyonelleri için Eylül 2019’da hayata geçecek online bir eğitim hazırladı.

Hacettepe Üniversitesi’nde düzenlenen “Kesici Delici Alet Yaralanmaları E-Eğitim Modülleri” başlıklı toplantıda, kesici delici alet yaralanma oranlarını azaltmak için üzerinde çalışılan online eğitim modülleri tartışmaya açıldı. Toplantıda, ayrıca kesici delici alet yaralanmalarının tanımı; sağlık profesyonelleri için yarattığı riskler, yaralanmalardan korunmak için gerekli önlem ve koruma prosedürleri; bu tür yaralanmaların klinik, toplumsal ve ekonomik maliyetleri, risk faktörleri ve iyi uygulama örnekleri gibi konular konuşuldu.

E-Eğitim Modülü Sağlık Çalışanlarını Bilinçlendirecek

Hasta ve Sağlık Çalışanı Güvenliği Platformu Lideri Prof. Dr. Serhat Ünal: “Geçtiğimiz dönemde, sağlık çalışanlarının kesici delici alet yaralanmalarına maruz kalması ile ilgili gerçekleştirdiğimiz anket çalışmasında, ülkemizdeki sağlık profesyonellerinin %54’ünün meslek yaşamları boyunca en az bir kez kesici delici alet yaralanmaları yaşadığını öğrendik. Güvenliğini ciddi şekilde etkileyebilecek bu yaralanmaların ise sadece %20’sinin tamamı bildiriliyor. Yine yaptığımız anket sonuçlarına göre; %61’lik bir çoğunlukla yaralanmaya en çok maruz kalan meslek grubu hemşireler olurken; en sık yaralanma nedeninin ise %42 ile enjektör iğnesi batması olduğu sonucu ortaya çıktı. Bu bulgular bize kesici delici alet yaralanmaları ile ilgili ciddi ve acilen müdahaleye ihtiyaç olduğu görülen bir tabloyu ortaya koyuyor. Oranlar her ne kadar ciddi seviyede olsa da, bu tabloyu eğitim ile düzeltmek mümkün. Biz Platform olarak hayata geçirdiğimiz anket çalışmasının ardından kendimize bir yol haritası belirledik. Toplantılar, çalıştaylar yaptık; literatüre katkı sağlayabilecek kılavuzlar hazırladık. Online konferanslar ve soru-cevaplar ile ulaşabileceğimiz kadar çok sağlık çalışanına ulaşmaya çalıştık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Huawei P40: 45 dakikada yüzde 100 şarj olacak!

Bu noktada büyük bir farkındalık yarattık, sıra tutum değişikliğine geldi. Farkındalığı, tutum ve davranış değişikliğine çevirme sürecinde eğitimlerin rolü büyük. Bu yüzden kesici delici alet yaralanmaları ile ilgili alanında uzman isimler ile bir online eğitim modülü hazırladık. Hemşirelik okullarında ve mesleki eğitimlerde kullanılabilecek bu eğitim ile inanıyorum ki kesici delici alet yaralanma oranlarının aşağı yönde seyretmesine, yaralanmayı bildirme oranlarının ise artmasına katkı sağlamış olacağız. Önümüze koyduğumuz yol haritasında bir sonraki adım ise kesici delici alet yaralanmaları ile ilgili iyi uygulamaların karar vericiler tarafından mevzuat düzenlemelerine dahil edilmesini sağlamak. Böylelikle ülkemizde, sağlık çalışanı güvenliğini dünya standartlarında tesis etmek ve korumak için çok önemli bir adım atmış olacağız”.

Kesici Delici Alet Yaralanmaları E-Eğitim Modülüne Hasta ve Sağlık Çalışanı Güvenliği Platformu web sitesinden ulaşabilirsiniz. http://www.hscgp.org/

 

Digital Report’un yeni sayısını okudunuz mu?