Samsung Display, çoklu katlanabilir bir akıllı telefon tasarımı üzerinde çalışıyor

Samsung Display çoklu katlanabilir bir telefon tasarlıyor

Samsung Display çoklu katlanabilir bir telefon tasarlıyor

Samsung Display, çoklu katlanabilir yeni bir akıllı telefon tasarımı üzerine çalıştığını duyurdu. Yayınlanan görüntüde, yeni tasarımın, dikey düzlemde iki kez katlanabildiği görülüyor.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, hali hazırda katlanabilir akıllı telefon dünyasının lideri konumunda bulunuyor. Galaxy Z Flip, Galaxy Fold ve son olarak geçtiğimiz aylarda piyasaya sürülen Galaxy Z Fold 2, şirketin katlanabilir akıllı telefonları arasında yer alıyor.

Samsung, katlanabilir modellerinde genel olarak dikey bir tasarım tercih ediyor. Yani ekran ekran, dikey olarak katlanıyor. Bunun yanı sıra, Huawei de dahil olmak üzere piyasada bulunan tüm katlanabilir akıllı telefonlar, yalnızca bir defa katlanabiliyor. Görünen o ki Samsung, bu geleneği yıkmaya hazırlanıyor.

Samsung Display, çoklu katlanabilir bir telefon üzerinde çalışıyor

Samsung Display bugün yaptığı açıklamada yeni bir katlanabilir akıllı telefon tasarımı üzerinde çalıştığını duyurdu. Açıklama ile birlikte yayınlanan görüntü, yeni cihazın Z şeklinde bir katlama mekanizmasına sahip olduğunu gösteriyor. Diğer bir deyişle, ekranın sol üçte birlik kısmı içe doğru yani orta üçte birlik kısmın önüne katlanıyor. Ekranın sağ üçte birlik kısmı ise, orta üçte birlik kısmın arkasına doğru katlanıyor.

Yani yeni tasarımda cihaz, birden fazla kez katlanabiliyor. Açıldığında ise oldukça büyük bir ekran halini alıyor. Kullanıcılar, akıllı telefonlarını tıpkı birden çok kez katlayarak oldukça ince bir hale getirebiliyor. Görüntülerden de görülebileceği üzere, tüm bu katlama işlemi, dikey bir düzlemde gerçekleşiyor.

Samsung Display tarafından geliştirilen yeni çoklu katlanabilir akıllı telefon tasarımı, bazı avantajlar da sunuyor. Buna göre, bu yeni tasarım, normal bir katlanabilir cihazdan daha geniş bir ekran vaadediyor. Bu da akıllı telefonu bir tablete dönüştürme olanağı veriyor.

Bununla birlikte, yeni tasarım ile ilgili bazı endişeler de bulunuyor. Kullanıcılar birden çok kez katlanan bir ekranın ne kadar dayanıklı olabileceğini merak ediyor. Bilindiği üzere ilk katlanabilir akıllı telefonlar menteşelerden kaynaklanan bazı problemlere yol açmış ve dayanıklılık testlerinde sınıfta kalmıştı. Ekranın bir den fazla kez katlanması, ikinci bir menteşe bölgesinin daha olacağı anlamına geliyor. Bu da dayanıklılık ile ilgili endişeleri artırıyor.

Samsung Display, çoklu katlanabilir ekran tasarımına sahip telefonların, ticari kullanılabilirliği ile ilgili herhangi bir zaman çizelgesi açıklamadı. Fakat muhtemelen Samsung, bu yeni teknolojiyi benimseyen ilk üretici olacak.

Exit mobile version