Teknoloji

Samsung Galaxy S6 Edge

Yazı:  | 

Samsung’un ikinci ekran köşeli akıllı telefonu olan Galaxy S6 Edge, uzun süredir bizlere vaat edilenleri verebilecek mi?


Digital Report, 1 takipçisine kablosuz Bluetooth kulaklık hediye ediyor

Buraya tıklayın, hesaplarımızı takip edip, kazanma şansı yakalayın


Mobil dünyanın en önemli fuarı olan Mobil Dünya Kongresi (MWC)’nde tanıtılan iki Galaxy’den biri olan S6 Edge, önceki Note Edge’e göre önemli bir farka sahip. Ekranı iki yandan da eğimli. Kalan teknik özellikleri ise neredeyse S6 ile aynı.

S6’nın 5,1 inçlik ekranını koruyan ama iki kenara doğru uzatan Samsung Galaxy S6 Edge şöyle bir sıkıntı yaratıyor; telefonu tutarken yandaki ekranlardaki bir şeye basarak istenmeyen şeyler açar mıyız? Cevap elbette hayır. Tıpkı Apple’ın iPad’lerde yaptığı gibi kenardan tutunca aslında bir şeylere basmadığınızı anlıyor. Of bu cihazlar fazla düşünceli olmaya başladı. Neyse.

Çalışın ey geliştiriciler!
Yan ekranlar, firmanın ilk eğimli ekrana sahip Galaxy Note Edge modeline göre gözle görülür fark edilecek kadar dar. Bu yüzden belirli işlevler artık yok. Mesela video oynatıcı kontrolleri. Fakat, Samsung bir SDK (isteyenin bu ekran için özel yazılım ya da işlev geliştirmesine yarayan Yazılım Geliştirme Paketi)’yı gelişiricilere verdi bile. İleride daha yaratıcı ve yenilikçi şeyler görebiliriz.

S6 Edge’de yan ekranlardaki kısayol menüsü de yok. Muhtemelen alan yaratmak için kaldırılmış. Kısayol olarak adres defterinden beş kişi eklenebiliyor. Kim girecek telefon rehberine diye düşünenler için pratik olmuş.

s6 edge vip

Abi seni ne renk yapmıştım?
VIP ekran seçeneğinde çıkan bu işlev, tek yanda kullanılabiliyor. İstediğiniz yana koyabilirsiniz ama beş kişiyle sınırlı. Yapabileceğiniz değişiklik ise yönü. Yani sağdan sola ya da soldan sağa koymak mümkün, bu da solaklar için iyi.

Bir simgeyi sürükleyerek VIP bağlantılar ekrana geliyor, bir kişiye dokununca da mesaj atıp arama yapabileceğiniz ufak bir menü açılıyor. Bu kişilerden gelen çağrı ve mesajlar da belirleyeceğiniz renkle yan ekranda parlıyor.

S6 Edge’i yan ekranında kullanılabilen bir işlev de, arama, mesaj ya da e-posta geldiğinde ekranın açılması. Ekranın dışarıda güneş ışığında düzgün görülememesi ise bu fiyata sahip üst seviye bir telefon için kullanışsızlıktan başka bir şey değil. Telefonun yan ekranı parladığında, karanlıktaysanız, diyelim ki uyuyorsunuz, size dönük olmayan ekran aydınlanırsa, bunu göremiyorsunuz. Bu da bu ekranların henüz hayatımıza yeterince giremeyeceğini gösteriyor.

Ana ekranı açmadan yan ekrana parmağınızı sürerek bilgi alabilme fikrini sevdim. Bu bilgiler, hava durumu, borsa, haber ya da sistem uyarıları olabiliyor. Samsung, uygulama mağazasında RSS beslemelerini görebileceğiniz bir bar daha sunuyor. Böylece bir web sitesindeki yeni yazıları görebilmek mümkün oluyor.

s6 edge gece saati

Saati at, Edge’i koy
S6 Edge’i yatak odası saati olarak da kullanabilirsiniz. Yan ekranda bir saat beliriyor, böylece illa telefonu yerinden alıp, açmaya gerek kalmıyor.