Teknoloji

Samsung Galaxy Z Flip ilk inceleme: Beklentileri gerçekten karşılıyor mu?

Yazı:  | 

Samsung Galaxy Z Flip ilk inceleme: Beklentileri gerçekten karşılıyor mu? Samsung Galaxy Z Flip’i tanıtımda inceleme şansı yakaladım…

Yeni Galaxy serisinin lansmanının yapıldığı basın konferansına katılan herkes oldukça heyecanlıydı. Yıllar sonra tekrar Samsung’un bir ürünü, ikinci nesil katlanabilir telefonu Z Flip merak unsuru olmuştu.

Unpacked 2020 oldukça anlaşılır ve net bir sunumdu. Samsung hızlıca telefonları gösterip, gösterdiği telefonlar hakkında detaylara geçti. 1,5 saat sonra, telefonları bir oda dolusu gazeteci ile beraber mümkün olduğunca deneyimleme serüvenine başladık.

Galaxy Z Flip ilk inceleme

İlk izlenim olarak evet, telefonu katlayabiliyorsunuz. Galaxy Fold ile karşılaştırıldığında daha iyi olsa da, ergonomik açıdan günlük kullanımda yeterli değil. Peki konuştuğum hiçkimse neden telefonu satın almak istemiyor? Ya da beğenip beğenmedikleri veya satın alıp almayacakları sorulduğunda neden herkes tereddüt ediyor?

Tasarım

İlk olarak tasarımdan başlayalım. İstiridye kabuğunu andıran görünüm, yeni katlanabilir telefonlarla geri dönüyor, tıpkı Motorola Razr 2020 gibi. Samsung da yeni telefonuyla geç kalmadan Motorola’ya benzer bir tasarım ile cevap vermiş oldu. Tabii ki her iki şirket de bir süredir bu ürünler üstüne çalışmalarını sürdürüyordu, ancak her ikisinin de çok yakın zamanlarda piyasaya sürülmesi bir tesadüften fazlası gibi gözüküyor.

Razr tasarım açısından, ilk sunulduğu andan itibaren çok iyi tepkiler aldı. Ayrıca görünüşe göre insanlar Motorola Razr 2020’nin tasarımını daha çok sevmiş durumda. Samsung’un bu sene Galaxy Fold serisine bir yenisini daha ekleyeceği bekleniyor. Tüketicilerin neyi beğenip seçeceğini hep beraber göreceğiz.

Telefonu güvenli bir şekilde açmak için iki eli de kullanmak gerekiyor

Galaxy Z Flip neredeyse kare bir görünüme sahip ve normal telefonlardan daha kalın. Bu yüzden telefonu açıp kapatmak için biraz güç uygulamak gerekiyor. Telefon pek çok farklı açıda sabit bir şekilde de durabiliyor, yani sabitleyip bırakabilirsiniz.

Burada 90 derecelik açı ile katlayıp düz bir zemin üstünde sabit kalacak bir şekilde bırakmak Samsung’un telefonlarının başındaki eğitmenlerinin de tavsiyesi,. Bu durum selfie’ler için oldukça kullanışlı oluyor çünkü tripod ihtiyacı ortadan kalkıyor, ancak sürekli bir masanın karşısında mı olacaksınız?

Bu özellikler kullanıcıları cezbetse de, telefonlarla günlük hayatta sıkça yaptığımız daha fazla şey var. Bunlardan biri de telefonu cebimizde taşımak ve tek elle cebimizden çıkartıp, açmak. Samsung Galaxy Z Flip ile bu durum biraz riskli gözüküyor.

Telefonu tek elle açıp kapatabilme denemelerini bir süre yapmak gerekiyor. Bu alışma sürecinde ya da belki alıştıktan sonra telefonu düşürme ihtimalini hesaba katmak gerekiyor.

Tasarımın nasıl olduğuna devam etmek gerekirse, Galaxy Z Flip, kenarları saran metal bir çerçeveye sahip. Bu çerçevenin dışı ise cam.

Selfie’ler artık daha güzel

Telefon tuşları, alışık olduğumuz düzende durmaya devam ediyor. Ses ve güç tuşları yan tarafta, USB-C çıkışı ve hoparlör ise altta bulunuyor. Ön tarafta ise küçük ama kullanışlı bir ekran bulunuyor. Bu ekran ile bildirimler, aramalar ve hatta selfie’ler bile kontrol edilebiliyor. Örneğin çekilen fotoğrafın önizlemesini bu ekranda görmek mümkün. Ekran, çekilen fotoğrafı tamamen görmek için oldukça küçük kalsa da, ne çekildiğini ya da çekilen şeyin çerçeve içerisinde olup olmadığını görmek için mantıklı.

200 bin kere katlanabilir ekran

Z Galaxy Z Flip’i açtığınızda, cam kaplı 6,7 inçlik bir ekran ile karşılaşıyorsunuz. Telefon elde oldukça sağlam duruyor ve ele güzel oturuyor. 21.9:9’luk görüntü oranının aksine, elde kocaman bir ekran tutuyormuş hissi vermiyor.

Samsung, telefonun 200 bin kere katlanabileceğini iddia ediyor. Bu da neredeyse 5 yıllık bir kullanım süresi demek oluyor. Fakat CNET’in zamanında Galaxy Fold için yaptığı katlanma testinde, Samsung’un iddialarının aksine sadece 120 bin katlanmaya kadar kullanılabildiğini hatırlatmakta fayda var. Fakay yine aynı zamanda Z Flip’in çok daha sağlam durduğunu da unutmamalı, Fold için geçerli olan Flip için olmayabilir.

Aynı anda iki iş

Cam ekran biraz farklı hissettirse de, ekrana bastırdığımda telefon formunu korumayı başardı ve ekrandaki görüntü sabit kaldı. Öte yandan Motorola Razr 2020’de parmağınızı ekrana bastırdığınızda bir miktar çöküyor ve görüntü kötüleşiyor. Bu durum, bir telefona bu kadar para verdikten sonra can sıkıcı olacaktır.

Z Flip ile ilgili bir güzel taraf ise telefonu katladığınızda üstte ve altta 4 inçlik iki ekranınızın olması. Bu da aynı anda iki işi yapabilmek demek oluyor. Yani Galaxy Z Flip ile bir yandan yemek yiyip bir yandan mesajlaşabilir, Instagram’da gezinirken birine mesaj atabilirsiniz.

Kameralar S10 serisi ile nerdeyse aynı

Galaxy Z Flip, 10 MP ön kamera ve 12 MP’lik iki arka kameraya sahip. Bunların birisi geniş ve diğeri ultra geniş açılar için. Kameralar 1 inçlik mini ekranın yanına yerleştirilmiş.

Telefon 4K video çekebiliyor. Her iki kamera da oldukça iyi gözüküyor, fakat takrar hatırlatmakta fayda var, telefonları oldukç.a aydınlık bir ortamda denedim. Dolayısıyla kamera performansı hakkında net konuşmak güç.

Teknik özelliklere baktığımızda, Z Flip, Qualcomm Snapdragon 855+, 8 GB bellek, 256 GB depolama alanı, 3.300 mAh batarya, eSIM ve nanoSIM destekliyor. Kameraları da hesaba kattığımızda, bu yeni katlanabilir telefon 2019 yılına aitmiş gibi duruyor. Hatta bu açıdan S10 serisi ile aynı olduğunu söylemek mümkün.

Sadece 30 dakika deneyimlendiği için telefonun sağlamlığı hakkında şu an için bir yorumda bulunmak pek sağlıklı değil. Fakat telefon elde tutulduğunda sağlam hissini verme konusunda başarılı.

Katlanabilir telefonlar akıllı telefon dünyasını fethedebilecek mi?

Galaxy Z Flip’i satın alıp almama konusu vermesi güç bir karar. Fakat Galaxy Z Flip’in dikkat çekici bir telefon olduğu aşikar. Fakat Motorola Razr 2020’den 100 dolar daha ucuz olmasına rağmen, 1380 dolarlık fiyatı (ya da 13.500 TL Türkiye fiyatı) ile hala pahalı. Samsung için kısa bir süre sonra ürün fiyatlarını düşürmek geleneksel bir hal aldı, bu nedenle 2-3 ay sonra fiyatların ne kadar düşeceği de büyük merak konusu.

Peki bu telefon katlanabilir telefonların en iyisi mi? Katlanabilir telefonlar akıllı telefon dünyasını fethedecek mi? Bu soruların cevabı bana kalırsa hayır ve yakın zamanda fethedecek gibi gözükmüyor. Fakat son söz her zaman tüketicinin olduğu için söz sizde…