in

Samsung, Note 7 faciasından ne kadar zarar görecek?

Pilleri patladığı için satılan tüm Galaxy Note 7’leri geri çağırmasının yanında, üretim ve dağıtım konusunda da darbe alacak.

Şarj olurken yanma ya da patlama gibi sorunlar yaratabilen Samsung Galaxy Note 7, çıkalı bir ay geçmeden, şirket tüm ürünleri toplama kararı aldı. Toplam 2,5 milyona yakın cihazı geri çağıran Samsung, bu cihazları ücretsiz yenileyecek ya da para iadesi yapacak.

Lojistiğe yüzde 10 darbe
Her geçen gün şirket için önem taşırken, lojistik problemi de firmanın işini zorlaştıracağa benziyor.

Güney Kore’nin lojistik devi olan ve Samsung’un da çalıştığı Hanjin Shipping, iflas açıkladı. Firma, üretilen tüm Samsung ürünlerinin yüzde 10’unu taşıyordu.

Tahmini zarar 1,34 milyar dolar
Samsung’a yakın kaynakların hesaplarına göre, Galaxy Note 7’nin 895 dolar satış fiyatı baz alınınca, 1,34 milyar dolara yakın finansal kayıp olacak. Ancak bunun bir tahmin olduğunu ve birçok değişkeni barındırdığını unutmayalım.

Yeni Galaxy Note 7 üretim kapasitesi %20’ye düşecek
Toplanan Galaxy Note 7’lerin yeniden satışa çıkmadan değişikliğe uğrayacağını düşünürsek, süreci daha iyi anlayabiliriz. Fabrikaya dönecek olan bu telefonların yenilenmesi, o sırada normalde üretilmesi gereken stoğun üretilememesini sağlayacak. Bu da, firmanın bir süre yeni cihaz üretemeyeceği anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Samsung Galaxy Watch 3 tanıtım tarihi belli oldu

Şirketin ‘normal üretim kapasitesini’ artırması gündeme gelecektir. Ancak uzmanlar bunun en fazla yüzde 20 olacağını belirtiyorlar.

Üretim yılbaşına kadar normale dönebilir
Daha önce şirketin ayda 3 milyon adet üretim yapacağı biliniyordu. Dolayısıyla yüzde 20 düşünüldüğünde, ayda en fazla 600 bin adet Samsung Galaxy Note 7 üretilmesini bekleyebiliriz.

Geçen yaz önceki model olan Note 5’in yaz boyu üretimi 5 milyon adedi bulmuştu. Yukarıdaki tahminlere bakılırsa, Samsung’un bu miktara ulaşması yılbaşını bulabilir.

Pazarlama ve güven algısına yatırım şart
Tanıtımını Apple’ın iPhone’undan önceye konumlandırarak satış avantajı yakalayan Samsung, pazarlama konusunda da daha fazla yatırım yapmak zorunda kalacak. Hem kaybettği tüketici güveni hem de bir süre ‘en iyi telefonlar’ arasında olmamak, Samsung’a yukarıdaki tahminden daha pahalıya patlayacak.

Ancak sadece şirketin değil, Galaxy Note serisinin de sadık bir kullanıcı kitlesi var. Umarız işler Samsung için tahminlerdeki kadar kötü olmaz.