Teknoloji

Samsung SelfieType ile yeni bir klavye deneyimi sunuyor

Yazı:  | 

Samsung, SelfieType adında yeni sanal klavyesini tanıttı. Ön kamera yüz tanıma sistemi ile çalışan sanal klavye yapay zeka kullanıyor. Bu yeni ürün, şu ana kadar geliştiricilerin birkaç senedir konuştuğu holografik klavyeye en yakın olan gelişme gibi görünüyor.

Günümüzde kullandığımız fiziksel klavye ile yazıyormuş gibi bir akıllı telefon aracılığı ile yazı yazma düşüncesi aslında yeni bir şey değil. Eğer uzun bir zamandır teknoloji haberlerini takip ediyorsanız, çoğu kişinin iPhone bünyesine dahil edileceğini düşündüğü o ünlü holografik klavyeyi hatırlarsınız.

Las Vegas’ta düzenlenen CES 2020 etkinliğinde, Samsung yeni klavyesi SelfieType’ı fütüristik bir yazı yazma deneyimi olarak sundu. Bu yeni teknoloji ile akıllı telefonunuzu yazı yazmak için herhangi bir yere sabitlemeniz ya da koymanız gerekmiyor. SelfieType, lazer projeksiyonlar ile çalışan diğer aletlere benzemiyor.

SelfieType, akıllı telefon ya da tabletlerin ön kamerasını kullanarak ve kendi yapay zekasını entegre ederek kullanıcıya yeni bir yazma deneyimi sunuyor. Bu teknoloji ile kamera, fiziksel bir klavyede yazıyormuş gibi kullanılan el hareketini kaydediyor. Bu kayıtlar yapay zeka ile analiz edilerek fiziksel klavyede basılan tuşların karşılığa çevriliyor.

Yukarıdaki videoda da görüldüğü gibi SelfieType, herhangi bir akıllı cihaz ile kullanılabiliyor, bununla ilgili bir kısıtlama bulunmuyor. Kullanıcını yazı yazması için yapması gereken tek şey, akıllı cihazın el hareketlerini görüp kaydedebileceği sabit bir yere cihazını yerleştirmek. Yeni teknolojinin ne zaman kullanıma açık olacağı belirtilmese de, Yeni Samsung Galaxy serisi ile birlikte çıkması beklenmiyor.