in

Çocuklarda teknoloji kullanımına dikkat

Samsung Electronics Türkiye, ‘İnterneti Tadında Kullan’ sloganıyla yola çıktığı kampanyasının üçüncü videosu ‘Çocuğunla Arana Ekran Koyma’ ile dijital mecralarda yerini aldı.

Günümüzde çocuklar teknolojinin içinde büyüyorlar ve gelişen mobil teknolojileri ile yakın temas halindeler. Ebeveynler çocuklarına yemek yedirirken, kendi işleri ile meşgulken ya da arkadaşlarıyla zaman geçirirken çocuklarının eline mobil cihazları verip onları kendi hallerine bırakıyorlar. Bu durum çocukların gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Samsung Electronics Türkiye, ‘Çocuğunla Arana Ekran Koyma’ isimli üçüncü videosuyla dozunda internet kullanımına dikkat çekerek dijital farkındalık kampanyasına devam ediyor.

Samsung Electronics Türkiye Kurumsal İletişim ve Pazarlama İletişimi Direktörü Dilge Berktaş, İnterneti Tadında Kullan kampanyasının amacının, bilim insanlarının, uzmanların ve akademisyenlerin bir araya gelerek internetini dozunda ve doğru kullanmanın toplumsal bir dijital farkındalık yaratması için çalışması olduğu belirtiyor. Ekim ayında başlayan kampanya ile bugüne kadar 14 milyon gösterim elde edilirken aynı zamanda 3 milyon tekil kişiye ulaştıklarını belirten Berktaş, sosyal medya kullanıcılarından pozitif geri dönüş aldıklarını da ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Amazon Echo akıllı hoparlörü pazarındaki tahtını koruyor

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Rodopman Arman ise Dünya Sağlık Örgütü’nün 2019 yılında yayımladığı kılavuza dikkat çekti. Kılavuzda 5 yaş altı çocukların ileride obezite, uyku problemleri gibi sorunların yanı sıra dil eğitimi, sosyal beceriler ve dil eğitimi gibi konularda da zorlanmasını önlemek için günlük hayatlarında fiziksel olarak aktif olmaları ve mutlaka yeterli uykuyu alabiliyor olmaları gerektiği belirtirken bu sebeplerden dolayı bebeklerin ve 2 yaş altındaki çocukların herhangi bir sabit ekran başında yalnız bırakılmamaları gerektiği belirtiliyor. Aynı zamanda çocukların ağladıkları, yemek yemedikleri ya da söz dinlemedikleri en ufak anlarda ellerine mobil cihazların tutuşturulması çocukların ruhsal gelişimlerini olumsuz etkilerken ebeveyn çocuk arasındaki ilişkiyi de zedeliyor.