Girişim

Secur’IT Cup 2019 kazananları belli oldu

Yazı:  | 

Kaspersky, Secur’IT Cup 2019 uluslararası öğrenci yarışmasının kazananlarını açıkladı. Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Mühendislik ve Fizik Enstitüsü’nden bir grup öğrenci Lizbon’da düzenlenen Kaspersky Academy İş Ortakları Zirvesi’ndeki final etkinliğinde birinci oldu. Singapur Teknoloji Enstitüsü’nden bir ekip ve Darmstadt Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden Marius Benthin de ödül kazananlar arasındaydı.

Kaspersky’nin global yarışması Secur’IT Cup, tüm dünyadan öğrencileri bir araya getirerek onları daha da güvenli bir gelecek yaratmak için yeni siber güvenlik fikirleri üzerinde çalışmaya teşvik ediyor. Katılımcılar 10.000 dolarlık ödül kazanma şansının yanı sıra kendilerine benzer öğrencilere karşı yarışma ve sektörde çalışmanın nasıl olduğuna dair fikir edinme fırsatı yakalıyor. Bu yıl farklı akademik geçmişlerden gelen öğrenciler ve genç araştırmacılar geleceğin üç önemli sektörünü (finans, otomotiv ve makine öğrenimi) etkileyen mevcut siber güvenlik sorunlarını çözmeye yönelik projeler sundu. Projelerin arasında yazılım ve donanım prototipleri, kod parçaları ve araştırma tabanlı politikalar yer aldı.

Yarışmanın son etabı Portekiz’in Lizbon şehrinde düzenlenen Kaspersky Academy İş Ortağı Zirvesi’nde gerçekleşti. Bahreyn, Bangladeş, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Almanya, Hindistan, İran, Rusya Federasyonu, Singapur, İspanya ve Ukrayna’dan toplam 27 katılımcı finale davet edildi. Katılımcıların 24’ü projelerini Kaspersky ve sektör uzmanlarından oluşan jüriye sundu.

Malwario adlı proje kazandı

Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Mühendislik ve Fizik Enstitüsü’nden Sploit00n ekibi yarışmayı “Malwario” adlı projesiyle kazandı. Yapay zeka tabanlı gelişmiş bir sistem olan Malwario, bilinmeyen zararlı yazılımları donanım hızlandırmayla birlikte tespit ediyor.

Plymouth Üniversitesi Dekan Yardımcısı, BT Güvenliği Profesörü ve jüri üyesi Steven Furnell, “Finalistlerin sunumları son derece kaliteliydi. Sistemleri koruma altına alıp gelecekte karşılaşabileceğimiz tehditlerle mücadele edebilecek çeşitli yenilikçi fikirler sundular. Çalışmalarını uygularken ve anlatırken izledikleri profesyonel standartlar ve teknik başarılar beni etkiledi. Çoğunun siber güvenlik alanında harika birer geleceğe sahip olacağına inanıyorum ve projelerinin nasıl ilerleyeceğini görmek için sabırsızlanıyorum.” şeklinde konuştu.

Kaspersky Academy Direktörü Denis Barinov ise, “Secur’IT Cup, akademimizin en önemli projelerinden biri. Siber güvenlik alanında çalışan genç yetenekleri dünyanın dört bir yanından toplayıp bir araya getiriyoruz. Bu gençler burada yeni şeyler öğreniyor, çevre ediniyor ve birbirleriyle yarışıyor. Bu tür yarışmaların yeni fikirlerin kaynağı olduğuna ve global iş birliğinin en sonunda dünyayı daha güvenli bir yer haline getirmeye yardımcı olacağına inanıyoruz.” dedi.