in

Serathon-in İçin Geri Sayım Başladı

 

Türkiye’de sermaye piyasasında düzenlenecek ilk hackathon olan Serathon-in Sermaye Piyasası Yazılım Maratonu, 25-27 Ekim 2019 tarihlerinde Workinton, Levent 199’da gerçekleştirilecek. İsmi, içeriği ve ödülleri ile tamamen odak noktasının “sermaye piyasası” olduğu Serathon-in’e başvurular, 10 Ekim 2019 tarihinde sona eriyor.

Daha önce sermaye piyasalarıyla tanışmayan yazılım profesyonellerini, fintek şirketlerini ve yatırımlarını sermaye piyasasına yönlendirme amacıyla düzenlenen Serathon-in’de, yeni teknolojilerle sermaye piyasalarının geleceğini şekillendirmeye katkı sağlanması da hedefleniyor.

Borsa İstanbul A.Ş.nin proje ortağı olduğu Serathon-in etkinliğinin destekçileri arasında; Takas İstanbul, Merkezi Kayıt İstanbul, A1 Capital, Beycon, Burger King, Garanti Yatırım, Gedik Yatırım, Habitat Derneği, iDealData, IEEE Türkiye Öğrenci Kolları, İnfina Yazılım, investing.com, Matriks, Optimus Yazılım, Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu, Sevent, Shift Delete, Tradesoft, Workinton ve Anadolu Ajansı yer alıyor.

 

Katılımcıların proje geliştirirken kullanacakları teknolojinin türü tamamen serbest

Serathon-in kapsamında takımlardan, sermaye piyasaları alanında yaşanan sorunlara çözüm üretebilecek proje geliştirmeleri bekleniyor. Yarışma kapsamında takımların sermaye piyasasında yaşanan sorunların çözümünde yararlanabilecekleri Veri ve API seti envanteri de oluşturuldu. Serathon-in, yapay zekadan algoritmik işlemlere; büyük veri yönetiminden finansal teknolojilere kadar, katılımcıların hayal gücünü sınırlandırmadan, istedikleri alanda istedikleri teknolojiyi kullanarak proje geliştirmelerine imkan sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uber sürücüsüz taşımacılığa geçiyor

Birinci takım 20 bin TL, ikinci takım 15 bin TL, üçüncü takım ise 10 bin TL değerinde yatırım fonu kazanacak. Ayrıca, dereceye giren takımlar, Serathon-in’de mekan ve danışmanlık alanında çözüm ortağı olan Workinton tarafından 6 ay ile 1 ay arasında değişecek süreyle coworking hediyesinin de (ortak çalışma alanı) sahibi olacak. Etkinliğin sürdürülebilirliği ve ortaya çıkan projelerin hayat bulması amacıyla, ilerleyen dönemde “Sermaye Piyasaları Kuluçka Merkezi” kurulacak. Serathon-in’de dereceye giren yazılım projeleri kuluçka merkezi ile daha ileri aşamaya taşınabilecek.

Serathon-in’e başvurmak isteyenlerin, 10 Ekim 2019 tarihine kadar, www.serathonin.org.tr sitesi üzerinden başvuru formunu doldurmaları gerekiyor. Sermaye piyasasına ilgi duyan herkesin katılımına açık olan yarışmaya başvurmak için ise herhangi bir ücret ödenmiyor.

Başarılı bir Hackathon nasıl düzenlenir?