in

Sharp’tan ‘devlet bize yardım etsin’ çağrısı

Japon elektronik üreticisi Sharp Electronics, LCD görüntüleme işi konusunda Japon Hükümeti’nden yardım istedi.

Wall Street Journal ve Reuters’e konuşan yetkililer, Tokyo merkezli firmanın, yeniden yapılanma planının bir parçası olarak hükümet destekli Innovation Network Corp.’un ufak ve orta likit kristal görüntüleme birimine yatırım yapmasını umut ettiğini belirttiler.

Akıllı telefon ve tablet ekranları alanında LG ve diğer firmalarla sıkı bir rekabete giren firma, bunları ve monitör ebadındaki ekranlarla ilgili işlerine, bu mâlî yıl içinde çözüm bulmahı düşünüyor. 100 milyon yen yatırım almayı hedefleyen firma, üretim biriminin büyük ortağı olmayı sürdürecek.

Son dört yılda üçüncü kez net zarar açıklama yolundaki Sharp, 2012’den bu yana ikinci yardım isteğini yapıyor. Çalışan sayısı azaltma dahil birçok yol izleyen firma, 600 milyon yen (yaklaşık 5 milyar dolar) borca sahip.

İlginizi çekebilir:  Xperia Z5 Premium ilk 4K telefon olabilir

Firmanın satışlarının üçte biri görüntüleme biriminden geliyor ve Sharp, birimi satma söylentilerini yalanlıyor. Bir firma sözcüsü firmanın LCD işinde değişiklik yapmayı düşündüğünü onaylarken, kesin bir karara varılmadığını belirtti.