Teknoloji

Sigorta şirketleri veri analizine önem veriyor

Yazı:  | 

Bankalar ve sigorta şirketleri, eleştirilseler de pek çok şirketten daha dijital odaklılar. Fakat hala veri analizi konusuna daha çok zaman ayırmaları gerektiği de bir gerçek. Bitkom Research tarafından yapılan anket çalışması ise, bu durumu doğrular nitelikte.

Ankete göre bankalar ve sigorta şirketlerinin çoğu bulut bilişim ve veri analizini oldukça fazla kullanıyor. Fakat yapay zeka gibi bazı konular ise henüz yeteri kadar popüler değil.

Dijitalizasyon tamam ama…

Öte yandan, bankaların ve sigorta şirketlerinin yüzde 80’i sayısallaştırmaya oldukça açık. Bu oran 2017 yılının verilerine göre ise yüzde 11 artmış durumda.

Ayrıca yeni teknolojilerin kullanımı da önemli ölçüde artmış durumda. Yüzde 82’si bulut bilişimi, yüzde 47’si ise Büyük Veri analizini kullanıyor. Şirketlerin yüzde 61’i ise veri analizi için yazılıma daha çok yatırım yapmak istiyor.

Ankete göre sigorta şirketleri veri analizine yatırım yapmak istiyor. Sigorta şirketleri veri analizine yatırım yapmak istiyor ancak konu yapay zekaya geldiğinde ise şirketlerin sadece yüzde 8’i bu konu ile ilgili bir şeyler yapmak istiyor. İlginç bir şekilde bu şirketler blok zinciri alanının da önde gelenlerinden, fakat sadece yüzde 12’si bu teknolojiyi kullanıyor. 2017’de bu oran sadece %2’ydi.

Tüm sektörlerin blok zinciri kullanım ortalaması ise sadece yüzde 5.Bu da demek oluyor ki, gösterilen bu yoğun ilgiye rağmen, tüm yeni gelişen teknolojiler arasında blok zincir konusu hala karşılığını bulamıyor.

Konu dijital olgunluğa geldiğinde ise, bütün şirketler kendilerine oldukça güveniyor. 1’den 10’a kadar olan puanlamada ise bu ortalama 5,9. Şirketler kendilerini puanlarken finans ve yönetime 6,1, müşteri hizmetlerine ise 5,8 puan veriyorlar.

Veri uzmanlarının iş yükü arttı

Yeni teknolojilerin gelişmesi ve kullanıma hazır hale gelmesi ile uzmanlara olan ihtiyaç da giderek artıyor. Sigorta şirketleri ve bankalarda çalışan veri uzmanlarının şirketlerin genel çalışanlarına oranı ise yüzde 17. Bu oran 2017 yılının verilerine bakıldığında yüzde 5 olarak karşımıza çıkıyor. Yine aynı şirketlere dijital dönüşüm için gerekli olan beceri ve yetkinlikler sorulduğunda ise, şirketlerin yüzde 90’ı bu soruyu veri analizi ve tercümesi olarak yanıtlıyor.

Fintech alanında veri analizinin oldukça önemli olduğunu kanıtlayan bu çalışma 100’den fazla çalışana sahip 953 şirket arasında yapıldı. Bu şirketlerin 97’si ise banka ve sigorta şirketlerinden oluşuyor. Görüşmeler ise, şirketlerin dijitalleşme ile ilgili birimlerinde çalışan yöneticiler ile gerçekleştirildi.ş