Girişim

Getir, Silikon Vadisi yatırımcılarından 38 milyon dolar aldı

Yazı:  | 

Silikon Vadisi Getir uygulamasına yatırım yaptı. Nazım Salur, hızlı tüketim, gemicilik, otomotiv, mobilya gibi pek çok farklı sektörde çalıştı. Daha sonra 50 yaşında teknoloji sektörüne giriş yaptı. Mobil alanda geliştirdiği ikinci projesi Getir uygulaması ile bu kez Silikon Vadisi tarafından 38 milyon dolar yatırım almaya değer görüldü.

Salur’a göre BiTaksi uygulamasının ardından bu başarının üzerine kurulu olan Getir, kısa sürede beklentilerin üzerinde ilgi gördü. Böylece kullanıcı kitlesi günden güne artarak büyüdü. Son olarak Silikon Vadisi’ne olan yatırımları ile bilinen Sir Michael Moritz’in liderliğinde bir grup yatırımcıdan 38 milyon dolarlık yatırım aldı.

Konuyla ilgili konuşan BiTaksi ve Getir’in kurucusu Salur, “Getir ile dünyada bir ilki gerçekleştirdik, bir pazar oluşturduk. Aldığımız yatırımlar, Türkiye’den çıkan bir fikrin elde ettiği başarıları perçinlememize ve yeni pazarlara açılmamıza destek olacak” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Getir, 38 milyon dolar Seri A yatırımı aldı. Bundan sonraki süreçte uygulamanın hedefi B yatırımını da alabilmek olacak. Böylece 100 milyon dolarlık yeni fon oluşturulacak. Ancak Getir, sadece yurt içinde değil yurt dışında da pazar payını büyütmeyi istiyor.

Getir, henüz yurt dışında aktif olan bir uygulama değil. Uygulama geçen yılın ikinci yarısında sipariş sayısını ikiye katladı. Aynı zamanda Aralık ayında 1,5 milyon defa kullanıcılarının kapısını çaldı. İstanbul başta olmak üzere uygulama artık Ankara, Bursa, İzmir ve Kocaeli’de de kullanıcılara sunulmuş durumda. Yurt dışı tarafında ise uygulamanın ilk etapta Londra’ya açılması bekleniyor. Sonrasında ise Paris ile birlikte Salur’un hedefinde çok daha uzak bölgeler olan Sao Paolo ve Mexico City bulunuyor.