in

Simon Pegg’den bir dakikada Star Wars

Bir uzay gemisi subayı olmak, süper güçlerle donatılmak, orklarla göğüs göğüse çarpışmak veya mavi bir kulübeyle zamana hükmetmek… Daha uzatılabilecek bu listedeki maddelerden en azından birine ulaşmak dışında, hakiki bir geekin rüyalarını gerçekleştirmeye en yaklaşacağı noktalardan biri bu hikayelerin anlatıcılarından olmaktır.

Frost ve Pegg, R2-D2 ve 3CPO olmak arzusu ile yanıp tutuşurken
Frost ve Pegg, R2-D2 ve C-3PO olmak arzusu ile yanıp tutuşurken

Simon Pegg, bir geekin en şehvetli rüyalarına yaklaşmayı başaran medar-ı iftiharımız. Asylum, Big Train, Hippies, Spaced ile yararak başlayan macera, Shaun of The Dead ile uzun metrajda da tavlama işine devam etti. Oyunculuğa ek olarak, kendi gibi safkan bir geek olan Nick Frost ile ortaklığı ve başarılı yazarlığı ona önce Doctor Who’da bir bölümlük kötü adam (tam bir yardakçı, adeta çanakçı) rolü getirdi, ardından başroller, yan roller, figüranlıktan hallice ufak roller, ufak sesler… ne olursa, ne uygunsa; temeli gerçekten eğlenmeye dayalı bir kariyer kurdu. Doctor Who, Grind House, Mission Impossible ve nicesinden sonra Star Trek’te Scotty olmaktan ötesi ne olur?

"Yalvaracaksın Kirk"
“Yalvaracaksın Kirk”

Bu sorunun cevabı elbette ki Star Wars olur. Star Wars’ta saksı bile olmak muhteşem bir kariyer için yeterlidir. Uzun sahne arkası fragmanında arz-ı endam eden Simon Pegg, yeni Görevimiz Tehlike filmi vesilesiyle katıldığı söyleşide bir dakika da Star Wars filmlerini kötüden iyiye doğru sıralıyor. Devam üçlüsünü yerle bir ederken, ilk üçlünün sıralamasında da çoğunluğun ve genel kanının biraz dışına çıkıyor. İşte Simon Pegg’in kötüden iyiye Star Wars listesi:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Star Trek asansörü evinizde

6. Attack of the Clones (2002)
5. The Phantom Menace (1999)
4. Revenge of the Sith (2005)
3. Return of the Jedi (1983)
2. Star Wars (1977)
1. The Empire Strikes Back (1980)

Senin listen nasıl olur?