in

Siri koronavirüs güncellemesi ile bilgi verecek

Koronavirüs endişesi taşıyan Apple kullanıcıları artık Siri’ye danışabilir

Siri koronavirüs güncellemesi ile bilgi verecek

Siri koronavirüs güncellemesi ile bilgi verecek ve anket yapacak. Dünya genelinde 350 binden fazla insana bulaşan ve 900 milyondan fazla insanın eve kapanmasına neden olan koronavirüs salgını ile ilgili, teknoloji devleri yeni adımlar atıyor. Apple, bu doğrultuda “Hey Siri, koronavirüsüm var mı?” ve varyasyonlarını soran kullanıcılara, adım adım anket uygulayacak bir şekilde ses asistanını güncelledi.

Güncelleme, Apple kullanıcıları tarafından ilk olarak Cumartesi günü fark edildi.

Siri, Apple kullanıcılarına ateş, kuru öksürük veya nefes darlığı gibi hastalık belirtileri gösterip göstermediklerini soruyor. Akıllı asistan, hayati tehdit içeren semptomlara sahip olduğunu ifade eden kullanıcılara 911’i aramalarını öneriyor.

Hastalık semptomları aşırı olmayan ya da yaşamı tehdit etmediği anlaşılan durumlarda ise Siri, insanlara evde kalmalarını ve diğer insanlarla temas kurmaktan kaçınmalarını ifade ediyor. Belirtiler daha şiddetli bir hale gelirse sağlık uzmanına başvurulması öneriliyor.

Yeni güncelleme kapsamında kullanıcılara ayrıca, App Store’da yer alan sağlık uygulamalarını indirebilecekleri ve sanal danışmanlık alabilecekleri bir bağlantı da sunuluyor. Apple, Siri koronavirüs yanıtlarının ABD Halk Sağlığı Servisi ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden edinilen bilgiler kapsamında hazırlandığını belirtti.

Siri’nin koronavirüs güncellemesi şu anda yalnızca ABD’deki kullanıcılar için geçerli. Hizmetin tüm dünya ülkeleri için genişletilip genişletilmeyeceği ise bilinmiyor.

Apple’dan, konuyla ilgili farklı bir bilgi paylaşılmadı.

Salgına karşı önlem alan tek şirket Apple değil

Dünya çapında 355 binden fazla insanı etkileyen salgınla ilgili Apple, insanların hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan tek şirket değil. Facebook, bu hafta başında yaptığı açıklamada haber akışında görülecek bir koronavirüs bilgi merkezi kurmayı planladığını söyledi. Bu kapsamda kullanıcılara sosyal mesafelerin ciddiye alınması gibi bilgiler vermeyi planlayan Facebook, yardım isteyenler için bir sayfa da hazırlıyor.

Google’ın ise, kovid-19 hakkında, Cuma günü yeni web sitelerini tanıtması bekleniyor.

İlginizi çekebilir:  Koronavirüs salgını mobil WiFi cihaz taleplerini artırdı