Sızıntı: Android 13’te neler olacak?

Android 13'ün ilk geliştirici önizlemeleri Mart ayına kadar yayınlanmayacak ancak bugün bahsetmek istediğimiz bazı önemli sızıntılar ve söylentiler var

Sızıntı: Android 13'te neler olacak?

Android 13’ün ilk geliştirici önizlemelerinin Mart ayına kadar yayınlanmayacak olmasına rağmen, yeni işletim sistemi ile ilgili sızıntılar şimdiden gün yüzüne çıkmaya başladı.

En son Android 13 sızıntıları

Günler geçtikçe Google’ın yeni işletim sistemi hakkında mutlaka çok daha fazla şey öğreneceğiz ancak şimdilik Android 13 ile ilgili en son sızıntılara ve söylentilere bir göz atalım.

Material You

Android 12’nin öne çıkan özelliği, duvar kağıdınıza bağlı olarak UI renklerini otomatik olarak değiştiren kapsamlı bir makyaj ve dinamik tema sistemi olan “Material You” özelliğiydi.

Yeni işletim sistemi, daha fazla renk seçeneği ekliyor ve Material You UI altındaki renk şemasını iyileştiriyor gibi görünüyor. Android Police’den Ryne Hager’dan Ryne Hager, yaklaşmakta olan işletim sisteminden bazı renk paletlerini gösteren bazı ekran görüntüleri paylaştı. Geleneksel Android 12 renk sistemlerine ek olarak, “Vibrant”, “Expression” ve “Spritz” adlı üç yeni renk sistemi yeni işletim sisteminde görebiliriz.

Sızıntı: Android 13’te neler olacak?

Android 12’nin renk düzeninin olumsuz bir sonucu, çoğu duvar kağıdının pastel bir vurguya sahip olması ve daha canlı vurgu tonları elde etmenin zor olmasıydı. “Canlı” olarak adlandırılan renk seçeneği, kağıt üzerindeki tüm pastellerle rekabet etmeye yönelik gibi görünüyor. Google’ın Pixel 6 pazarlama resimlerinin gösterdiği renklere şu anda Android 12 ile ulaşılamıyor.

Bildirimler

Android’in izinler sistemi, bir uygulama hassas materyal istediğinde “izin ver” veya “reddet” mesajını bir süredir kullanılıyor. İzin sistemi uygulanmadan önce her uygulamanın her ayrıcalığa erişimi vardı. Bu, Android 13’te değişiyor gibi görünüyor.

Kullanıcılar, bir uygulamanın kendilerini proaktif olarak bilgilendirme hakkını yasaklayabilir veya buna izin verebilir. Bu özellik, iOS’ta uzun süredir mevcuttur, ancak bu onu daha az kullanışlı yapmaz. Yeni özellik, Android kullanıcıları için hoş bir değişiklik olacak. Birçok uygulama bildirim erişimi gerektirmez, ancak uygulama etkinliğini artırmak için basit bir yöntemdir.

Sızıntı: Android 13’te neler olacak?

Diğer yeni Android 13 özellikleri

Geçen ay, Android 13’ün, tüm arayüz için kullanılacak evrensel bir dil sunmak yerine, kullanıcıların farklı uygulamalarda farklı diller ayarlamasına olanak tanıyan “Panlingual” adlı yeni bir özelliği uygulama çalışmalarını ele almıştık.

Günümüzde dil, bazı programların kendi dil ayarlarına sahip olduğu bir sistem düzeyinde belirlenir. Örneğin Google, kullanıcıların yeni işletim sistemindeki her uygulama için tercih ettikleri dil ayarlarını seçmelerine artık izin verecek.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir
En iyi Android performans testi uygulamaları (2021)

Google Lens gibi üçüncü taraf uygulamalar bunu sağlasa da, Android kullanıcıları bir QR Kod tarayıcıya erişmek için hiçbir zaman uygun bir yönteme sahip olamamışlardı. Bu, Android 13’te bir QRCode tarayıcı hızlı ayar düğmesi ve kilit ekranında bir QR Kodu kısayolu gösterme seçeneği devreye girdiğinde çözülecek.

Exit mobile version