in

Skandal Toshiba CEO’sunu işinden etti

Şirketin kârını yüksek gösterdiğini ortaya çıkaran muhasebe skandalı, Hisao Tanaka’yı istifa ettirdi.

Son bir haftadır her gün yeni bir şeyin ortaya çıktığı skandal, büyük ve hızlı bir iç soruşturma başlattı. CNN’in haberine göre, yönetim kurulu başkan yardımcısı Norio Sasaki’nin ve şirketin danışmanlarından Atsutoshi Nishida’nın da adları istifa edecekler arasında geçiyor.

Pazartesi günü, bağımsız denetçilerin hazırladığı bir rapora göre geçtiğimiz yıllar içerisinde operasyonel kârını 1 milyar 220 milyon dolar fazla gösteren Toshiba’nın değeri de bu sebeple üç kat artmıştı. Rapora göre, CEO Tanaka ve Sasaki’nin durumdan haberi vardı.

Financial Times’ın haberine göre, 200 kişiyle görüşen denetçiler, 82 sayfalık raporda, finansal usulsüzlüklerin bir kurum kültürüne dönüştüğünü ve net kârı artırmak için bilinçli bir hamle olduğunu belirttiler.

Japon hükümeti de durumla ilgili endişeli olduğunu ve başka şirketlerin hisselerini de etkilemesinden korkulduğunu işaret eden açıklamalarda bulundu. Ekonomi Bakanı Taro Aso, Japon hükümetinin gerekenleri yapmadığında, pazara karşı güvenini yitireceğini söyledi.

Soruşturma, Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin ülkenin kurumsal yönetişimini geliştirmek için yeni ilkeleri duyurduktan sonra başladı. Bu skandal, 2011 yılında Olympus’un 1,7 milyar dolar kaybını gizlemeye çalıştığı ortaya çıktığından bu yana ülkede karşılaşılan en büyük skandal.

Nisan başında ilk kez kayıplar kapanmaya başladığından bu yana, Toshiba hisseleri yüzde 24 düşüş gösterdi.