in

Snowden: “Akıllı telefonları ele geçirmek için SMS yeter!”

Kaçak hayatını Moskova’da sürdüren eski NSA çalışanı Edward Snowden, BBC’nin Panorama programında, İngiliz haber alma örgütlerinin özel bir kısa mesajla diledikleri akıllı telefonu kontrolleri altına alabildiklerini açıkladı.

Farklı işlevleri olan bu yazılımlar bütününe “Smurf Suite” (Şirinler Takımı) adı verildiğini açıklayan Snowden, ayrıca her farklı işleve göre kullanılan yazılımların da farklı isimleri olduğunu ekliyor.

GCHQ (Hükümet İletişim Merkezi)’nun ilginç isimlendirme sistemine göre; Dreamy Smurf (Uykucu Şirin) ile telefonu kapatıp açmak mümkünken, Nosey Smurf (Meraklı Şirin) telefonun açık ya da kapalı olmasına aldırmaksızın mikrofonu açarak dinleme yapabiliyor, Paranoid Smurf kullanarak telefonun ele geçirildiğine dair izler saklanabiliyor. Snowden, bu paranoyak şirin sayesinde, uzman servislere giden cihazlarda bile müdahalenin varlığının gizlenebildiğini söylüyor.

Snowden telefona gelen metin mesajının alıcıdan anında gizlendiğini belirtiyor: “Özel olarak oluşturulmuş bu mesaj herhangi bir sıradan kısa mesaj gibi telefonunuza gönderiliyor ama size ulaştığı anda saklanıyor. Gösterilmiyor. Telefonun parasını ödeyen sizken cihazın sahibi, yazılımı kontrol eden oluyor.” Snowden, NSA’in de bu tip yazılımlar için 1 milyar dolar harcadığını açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hacking Team: Bizi yabancı bir devlet hack'lemiş olabilir