in

Sony ve Futuresource Consulting araştırması AV trendlerine ışık tutuyor

Profesyonel görüntüleme konusunda Sony’nin Futuresource Consulting ile gerçekleştirdiği araştırma, profesyonel AV alanındaki trendleri ve değişen ihtiyaçları gün ışığına çıkarıyor. Teknolojik yenilikler ve pazardaki itici güçler sektöre yön veriyor. Araştırmaya göre 2018 yılında, 60 inç üzeri büyük formatlı ekranların satışı 2015’e göre %32 artışla 192.000 üniteye ulaşacak.
Sony, Futuresource Consulting ile profesyonel görüntüleme trendleri ile ilgili kapsamlı bir araştırmaya imza attı. Araştırmadan çıkan sonuçlara göre 60 inç üzeri Büyük Formatlı Ekranlar (LFD’ler) için Avrupa sevkiyatlarının 2015’e göre %32 artışla 2018’de 192.000 üniteye çıkacağı öngörüldü. Ayrıca, araştırma, geçen yıl Avrupa’daki ticari Büyük Formatlı Ekran (LFD) çözümü satışlarının önceki yıla göre %19’luk artışla 748.000 üniteye ulaştığını ortaya koydu.

Profesyonel AV çözümlerinde dengeler değişiyor
Ayrıca, profesyonel ortamlardaki büyük ekran boyutu talebini karşılamak için geliştirilen yeni yeni AV teknolojileri çeşitli sektörlerde değişen ihtiyaçlarını karşılamak üzere gelişim gösteriyor. Bu talep, bilgi ekranı uygulamalarındaki büyük ekran deneyimi isteği ve projektörlerin yerine düz panellerin gelmesiyle daha da artıyor. Diğer yandan, genel B2B projektör pazarı son birkaç yılda önemli bir düşüş yaşanıyor. Dijital sinema hariç, kurulum projektörlerinin (5000+ lümen) satışları iyi bir performans göstermeye devam ediyor. 2014 – 2015 itibarıyla Avrupa pazarına yapılan satışlar önceki yıla göre %1 oranında arttı. Düz panel ve projeksiyon çözümlerinde ise, bu alanlarda 4K teknolojisinin benimsenmesi, gelişme sağlanan bir diğer önemli alan olarak kendini gösteriyor. 4K çözünürlük sunan ürünlerin fiyatlarının düşmesi ve sunulan 4K içeriğinin artması nedeniyle TV pazarında 4K kullanımı hızlı bir artış gösteriyor. Bölünmüş ekranlardan oluşan panellerdeki televizyonlar giderek 4K ekranlarla değiştiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çocuklarının fotoğrafını paylaşan ebeveyn oranı korkutucu

KOBİ’ler kurumsal toplantı odaları için projektörleri düz panel çözümleriyle değiştirmek istiyor ve yüksek çözünürlüklü bilgi ekranlarına önem vermeye başlıyor. Ancak bu ekipmanları önemli ölçüde düşük maliyetle edinmek istiyor. Profesyonel tüketici ürünlerinin ortalama hacmi, 2012’den bu yana yıllık %40 artış gösterdi ve şu anda bu kategori, büyük formatlı ekran satışlarının %30’undan fazlasını oluşturuyor.

Araştırma hakkında daha fazla bilgi edinmek ve AV ortamındaki değişikliklerin işletmeniz için anlamını öğrenmek için, Sony ve Futuresource Consulting’in ücretsiz Leading innovations in the professional AV space teknik incelemesine www.sony.co.uk[1] sayfasından ulaşabilirsiniz.