in

Spotify’ın yeni rakibi Apple

Geliştiriciler konferansında tanıtılan Apple Music, ayda 9,99 dolarlık fiyatı ve çevrimdışı dinleme özellikleriyle öne çıkıyor.

iPod’un çıkışı ve özellikle iTunes ile yüzlerce milyon kişiye ulaşan ve mobil müzik devrini ateşleyen Apple, Pazartesi günü düzenlenen geliştiriciler konferansı WWDC’de Apple Music adlı yeni hizmetini de tanıttı.

Bir süre önce Beats’i satın alan firma, konferansta Drake, The Weeknd gibi yıldızları da sahneye çıkarttı. Beats 1 adlı 7/24 yayın yapacak bir radyo istasyonunun da dahil olduğu hizmet, 30 milyon şarkıya erişim sağlıyor. Bu anlamda Spotify, Rdio ve Google Music’ten bir farkı yok.

Ayda 9,99 dolar fiyatla kullanılabilen hizmet, üç aylık ücretsiz deneme üyeliği sonrasında paralı olacak. Firmanın fark yarattığı noktalardan birisi de, 6 kişiye kadar aileler için de 14,99 dolarlık bir aile planı sunulması oldu.

Bu alandaki en büyük isim olan Spotify’ın 60 milyon aktif kullanıcısından 15 milyonu ücretli üye. Apple ise AP’ye göre 100 milyon ücretli üyelik satmayı hedefliyor.

Apple Music hizmeti 30 Haziran’da kullanıma açılacak.