SSD nasıl çalışır ve HDD’ye göre neden avantajlı?

SSD nasıl çalışır ve HDD'ye göre neden avantajlı?

SSD nasıl çalışır sorusunun yanıtı ve PC’nizde bir HDD yerine bir SSD’ye sahip olmanın neden bu kadar önemli olduğu hakkında konuşacağız.

Bir SSD (Katı Hal Sürücüsü), yüksek hızlı bir depolama birimidir. Birkaç yıl öncesine kadar bilgisayar sistemleri için standart depolama birimi olan eski Sabit Disk Sürücülerinin (HDD) yerine geçmeye başladılar.

Bir SSD’nin nasıl çalıştığını ve her şeyden önce önemini anlamak için, öncelikle bir bilgisayar sisteminde dosya depolamanın temelde tek cevabı olan (ve yine de yararlı, ancak başka amaçlar için) olan sabit diskler, depolama birimleri hakkında konuşmalıyız.

HDD nedir ve nasıl çalışır?

SSD nasıl çalışır ve HDD’ye göre neden avantajlı?

Adından da anlaşılacağı gibi bir HDD bir disk içerir. Bu, bilgileri kodunun içinde depolayan ve tüm yüzey boyunca yazan ve okuyan bir mıknatıstır. Bildiğimiz diğer tüm diskler gibi okunabilmesi için dönmesi gerekiyor.

Sabit diskler, diskin içinde dönerken aynı zamanda bilgileri hareket ettirmesi ve kaydetmesi gereken manyetik bir kola sahiptir. Verimliliklerini dönebildikleri hız sayesinde kazanır. Yapıları ve mühendislikleri gereği yavaş (herhangi bir bilgisayar sisteminin en yavaş bileşenidir) ve kırılgandırlar. Kol, rotor veya disk olsun, hareketli parçalara gelebilecek herhangi bir hasar, çalışmasını etkiler ve çalışmayı durdurur, içindeki tüm bilgileri kaybeder.

SSD nasıl çalışır?

Öte yandan, bir SSD, hareketli parçası olmadığı için “katı hal” olarak kabul edilir, ancak yapısının içindeki her şey, bir HDD kadar kolay hasar görme riski taşımayan yongalar ve lehimli parçalardır.

Bir SSD içinde, bellek fiziksel olarak bir diske dağıtılmaz, onu tamamen dijital olarak yöneten bellek yongalarına yazılır. SSD’ler, aynı zamanda, tamamen DRAM ve basit işlem talimatına dayandıklarından çok daha hızlı erişim sürelerine sahiptir.

Bir SSD ile bir HDD arasındaki gecikmeler kesinlikle kıyaslanamaz. Aynı şekilde, veri alışverişinde elde ettikleri hız da tamamen farklı iki dünya. Bir HDD’nin ortalama hızı (diskin türüne ve rpm’ye bağlı olarak) yaklaşık 90MB / s iken, giriş seviyesi bir SSD tek başına 200MB / s’ye kadar veri aktarabilir.

SSD’ler, normal sürümlerinde veya M.2 sürümlerinde, yapı ve teknoloji geliştirmelerinde ilerlemiştir; bu, bir SATA bağlantı noktası aracılığıyla iletim kullanmak yerine bunu PCIe aracılığıyla yapar, bu da performanslarını ve veri iletim hızlarını daha da artırır.

SSD neden bu kadar önemli?

SSD nasıl çalışır ve HDD’ye göre neden avantajlı?

Tek başına bir SSD, bilgisayarınızın performansını artırmayacaktır, bu daha çok grafik açısından CPU ve GPU olan önemli bileşenlere bağlıdır. Bununla birlikte, bir katı hal sürücüsünün yardımcı programları, bir sabit sürücünün hizmetlerinden önemli ölçüde üstündür.

Daha düşük gecikme süreleri ve daha yüksek hızlar, daha hızlı yükleme süreleri ve çok daha hızlı veri erişimi anlamına gelir. Bu, bilgisayar sistemimizin tam kontrolü bu yazılıma bağlı olduğundan, her zaman mevcut olan en hızlı geçici olmayan bellekte saklanması önerilen işletim sisteminin kendisi gibi bir yazılımı başlatırken özellikle önemlidir.

Öte yandan, video düzenleme, görüntü veya veri işleme gibi üretkenlik görevlerinde, bir katı hal sürücüsü, gecikme ve hızın çalışma şeklimizi etkileyeceği bir HDD’nin aksine kaynaklara daha iyi erişimi temsil eder.

Ayrıca, oyunlarda bu, çok daha hızlı yükleme ekranları ve çok daha verimli yanıt süreleri (oyun içi yürütme, oyun içi performans değil) anlamına gelir; bu, aynı zamanda SSD türüne ve sundukları hızlara da bağlıdır, ancak her durumda, bir HDD’den daha iyi oldukları söylenebilir.

Veri yazma sınırına sahip olmanın kısa ömrünün (bir HDD’ye kıyasla) sıkıntısı hakkında da çok fazla konuşma var. Bu da zamanla gelişmiştir, yüksek ofis işi yükü olan ortalama bir kullanıcı için bir SSD, ortalama bir bilgisayarın ömründen çok daha fazla, yani 10 ile 15 yıl arası dayanabilir.

Sabit disk sürücüleri, düşük maliyetleriyle iyidir ve büyük depolama boyutları onları sunucular ve büyük depolama bankaları için mükemmel kılar. Hızlarına rağmen, bunları yığın depolamaya alternatif olarak kullanmak şu anda en iyi seçenektir, çünkü SSD böyle bir göreve ödünç vermek için hala çok pahalı.

Exit mobile version