in

Tabletlerde yazı devriminin ilk adımı Lenovo’dan geldi

Yeni ikisi bir arada cihazlarında ve Chromebook modelinde fiziksel klavye kullanmayacağını açıklayan üreticinin IFA’da tanıttığı Yoga Book, kalem kağıtla yazılanları dijital ortama aktarıyor.

Fiziksel klavyeleri dokunmatik klavyeyle değiştiren üreticinin Berlin’de düzenlenen IFA adlı tüketici elektroniği fuarında tanıttığı Yoga Book’un marifetleri bununla sınırlı değil.

Android ve Windows 10 işletim sistemi seçenekleri bulunan Yoga Book, 10,1 inç büyüklüğündeki ekranında 1.920×1.200 piksel çözünürlüğe ulaşıyor. 9,6 mm inceliğindeki cihaz, 4 GB bellek ve microSD ile 128 GB artırılabilen 64 GB depolama alanına sahip. 8500 mAh’lik pili büyük ve Android’de 15 saate, Windows’ta ise 13 saate kadar çalışma ömrü sağlıyor.

Intel Atom 5x işlemci kullanan cihazın dokunmatik klavyesi, ana ekrana tıpkı bir dizüstünde olduğu gibi menteşelerle tutturulmuş. Klavye parmaklarınızın nereye bastığına bakarak tuş konumlarını ayarlayabiliyor ve böylece, yazma hızını artırıyor.

Özel kalemi sayesinde, kağıda yazılanları da dijitale dönüştürüyor
Kutusundan çıkan değiştirilebilir uçlu özel kalemi, bir ucuyla tablet ekranına, mürekkepli ucuyla da kağıda not almayı sağlıyor. Lenovo YogaBook’un dokunmatik klavyesine tutturulabilen, Create Pad adlı manyetik bir not defteri de satıyor. Bu defter klavyenin üzerine takıldığında, yazılanlar da dijital notlara dönüşerek ekrana geliyor. Tablet kişinin yazımını basınç ve hareket algılayarak yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Android One ilk önce Türkiye’de

Dünyanın en büyük PC üreticisi olan Lenovo, bu cihazla Y Kuşağı’nı hedeflediğini söylerken, tabletlerle dizüstü alanında herkes gibi kan kaybediyor. Bu sebeple cihazın 499 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacağı belirtiliyor.