in

TCMB, yeni ödeme sistemi FAST’i duyurdu; 7/24 EFT yapılabilecek

TCMB yeni ödeme sistemi FAST’i duyurdu
TCMB yeni ödeme sistemi FAST’i duyurdu

TCMB, yeni ödeme sistemi, FAST’i duyurdu. 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren kullanıma sunulacak olan yeni uygulama ile birlikte havale ve EFT işlemleri 7 gün 24 saat yapılabilecek. FAST ilk olarak 11 bankada pilot uygulama olarak başlatılacak.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), para transferi konusunda yepyeni bir sisteme geçişin hazırlıklarını tamamladığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre FAST yani Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olarak isimlendirilen yeni sistem sayesinde, vatandaşlar haftanın her günü ve günün her saati para transferi yapabilecekler. Üstelik banka içi para transferi yani havale işlemleri ile, bankalar arası para transferi EFT arasında herhangi bir ayrım bulunmayacak.

Verilen bilgilere göre TCMB tarafından geliştirilen yeni ödeme sistemi FAST, 18 Aralık 2020 tarihinde, 11 bankada pilot uygulama olarak başlatılacak. Kademeli olarak tüm vatandaşların kullanımına açılacak olan yeni sistem, para transferlerine yeni bir boyut kazandıracak.

Kolay Adresleme Sistemi ile e-posta ve telefon numarası ile işlem yapılabilecek

FAST sisteminin getireceği en büyük yeniliklerden bir tanesi de, para transferinde banka hesap numarası ve IBAN numarası gibi bilgilileri bilmeyi zaruri olmaktan çıkarması olacak. Yani vatandaşalar, karşı tarafın IBAN numarasını veya hesap numarasını bilmeden, TC kimlik numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgilerle de para transferi yapabilecekler.

Kolay Adresleme Sistemi olarak isimlendirilen bu sistem, yalnızca kişiler arasında değil, ticari ödemelerde de kullanılacak. Bunun için banka müşterilerinin, mobil bankacılık üzerinden, e-posta adresi, cep telefon, kimlik ve pasaport numarası gibi bilgilerden bir tanesini hesapları ile eşleştirmeleri gerekecek. Bu işlem bir defaya mahsus olacak. Daha sonra bu bilgiler kullanılarak, kişiye para transferi yapmak mümkün olacak.

Pilot uygulama 18 Aralık 2020’de başlıyor

TCMB tarafından kullanıma sunulan yeni ödeme sistemi FAST için pilot uygulama 18 Aralık 2020 tarihinde başlayacak ve ilk olarak 11 bankada kullanıma sunulacak. Verilen bilgilere göre, vatandaşlar ilk etapta 1.000 TL’ye kadarki para transferi işlemlerini FAST üzerinden gerçekleştirebilecekler. Sonraki dönemlerde bu limit daha da artırılacak. Aynı zamanda sisteme dahil olan bankaların sayısı da artmış olacak.

Konuyla ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor; “Böylece, TCMB’nin Ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı tamamlanmış olacaktır. Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir”.