Telegram, WhatsApp’ı geride bırakarak ocak ayında en çok indirilen uygulama oldu

Telegram, WhatsApp'ı geride bırakarak Ocak ayında en çok indirilen uygulama oldu

Telegram, WhatsApp’ı geride bıraktı: Geçtiğimiz günlerde yaşanan olayların ardından 500 milyon kullanıcı sayısını aşan uygulama, 2021’in Ocak ayında en çok indirilen uygulama oldu.

Mobil uygulama mağazalarında binlerce farklı kategoride milyonlarca uygulama bulunsa da, mesajlaşma ve sosyal ağ uygulamaları tüm bu uygulamaların önüne geçiyor. Zira günümüzde geleneksel mesajlaşmanın yanı sıra fotoğraf ve video göndermek ve başkaları ile etkileşim kurmak oldukça önemli bir hale gelmiş durumda.

Bu nedenle, Telegram’ın Ocak ayında en çok indirilen uygulamalar arasında bir numaraya yükselmesi pek şaşırtıcı değil. WhatsApp’ın yeni gizlilik koşulları nedeniyle oluşan tepki, Pavel Durov’un mesajlaşma uygulamasını ayın en popüler uygulaması haline getirdi.

Telegram ilk sırada, WhatsApp ilk 5’ten düşmek üzere

Dijital uygulama mağazaları ile ilgili yaptığı araştırma ve analizlerle bilinen bir pazar analizi şirketi olan Sensor Tower’a göre, Telegram Ocak 2021’de 63 milyon yeni indirme aldı. Bu oldukça önemli bir rakam, fakat uygulamanın 2020’nin aynı döneminde aldığı indirme sayısı ile karşılaştırıldığında ise çok daha büyük bir artışı ifade ediyor.

Telegram, WhatsApp’ı geride bırakarak Ocak ayında en çok indirilen uygulama oldu

Verilere göre Telegram, indirme sayısını bir önceki aya göre % 380 oranında artırmayı başardı. Büyük bir tepki ile karşı karşıya kalan WhatsApp, gizlilik politikasındaki son değişiklikleri Mayıs ayına kadar erteleme kararı aldı. Bununla birlikte, kullanıcıların farklı alternatiflere yönelişi devam etti ve bu sayede Signal de üst noktalara yükselmeyi başardı.

Telegram dünyanın hemen her yerinde büyümüş olsa da, Hindistan, yeni gelen kullanıcıların % 24’ünü oluşturması itibari ile Telegram’ın yükselmesine en etkili ülke oldu. Hindistan’ı % 10 ile Endonezya takip etti. Ve Rus kökenli bu uygulamayı, Instagram ve diğer video sosyal medya uygulamalarının en büyük rakibi olan Çin menşeli TikTok uygulaması takip etti. TikTok 2021 Ocak ayında 62 milyon kez indirildi.

Telegram ve TikTok’u, Signal, Facebook ve WhatsApp takip etti.  Yazının başında da ifade ettiğimiz üzere, şu anda mesajlaşma ve sosyal ağ uygulamaları en popüler uygulamalar konumunda. Bu yüzden en çok indirilen uygulalar da bu alanda hizmet veren uygulamalar.

Exit mobile version