in

Tesla daha fazlasını istiyor

Firmanın CEO’su Elon Musk, şirketin elektrikli kamyon ve otobüsler, otomobil paylaşımı ve güneş enerji sistemleri alanlarına genişleyeceğini, otomobillerde ise büyük yenilikler olacağını duyurdu.

Master Plan, Part Deux (Ana Plan, Bölüm İki) adlı bir blog yazısıyla yenilikleri haber veren Musk, başkanı ve önemli bir hissedarı olduğu SolarCityCorp adlı güneş paneli şirketinin operasyonlarının Tesla tarafından devralınarak, kendi bünyesine entegre edilmesi gerektiğini belirtti.

Bir noktada sürdürülebilir enerji ekonomisine ulaşmamız gerektiğini, yoksa yakacak fosil yakıt kalmayacağını ve medeniyetin çökeceğini yazan Musk, planını dört başlıkta özetledi:

  • Pürüzsüz bir şekilde batarya depolama içeren güneş enerjili çatılar yaratmak
  • Elektrikli taşıt ürün gamını tüm ana segmentlere hitap edecek şekilde genişletmek
  • Devasa filo öğrenme ile elle kullanmaktan 10 kat daha güvenli bir sürücüsüz araç sistemi geliştirmek
  • Otomobilinizi kullanmadığınız zamanlarda, bundan para kazanabilmek

Musk, planda Tesla kullanıcılarının birbirlerinin araçlarını bir mobil uygulama üzerinden kullanabilmesini istediğine de yer verdi. Paylaşımlı bir Tesla filosunun olacağını belirten Musk, filonun yönetimiyle ilgili de bilgi vermedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Apple patronu Tim Cook, milyarderler kulübüne katıldı

Planda elektrikli kamyonlar ya da toplu taşıma sistemlerinin nasıl finanse edileceğinin detayları yer almazken, Tesla da SolarCity de şu anda yatırımcı parasını harcıyorlar.

Tesla, mayısta 1,7 milyar dolarlık hisse satışı yaptı. Bunun, daha önce 2020 için planlanan ancak 2018’de gerçekleşmesi hedeflenen yılda 500 bin araçlık üretim kapasitesine ulaşmak ve yeni Model 3 otomobilin AR-GE’si için kullanılması bekleniyor. SolarCity ise bu hafta başında 345 milyon dolar fon alarak projelerini gerçekleştirmeyi planlarken, borcu 110 milyon dolara ulaştı.