in

Tesla otomobiller sürücüsüz gidebilecek

Model S için hazırlanan yazılımın beta aşamasında olduğu belirtilirken, ellerin direksiyondan çekilmemesi tavsiye edildi.

Firmanın CEO’su Elon Musk, yeni otomatik pilot özelliğinin geçen yılın eylül ayından sonra üretilen ve ABD’deki otomobiller için geçerli olduğunu söyledi.

Otomobillere internet üzerinden yapılacak güncelleme ile gelecek yazılım, tam sürücüsüz kullanım özelliklerini taşıyor. Toplam 50 bin Model S için geçerli olacak sistem, zamanla dünya genelinde de devreye alınacak.

http://www.dailymotion.com/video/x39oogv_tesla-downloads-autopilot-to-its-vehicles_news

Otomobil, sıkışık trafikten otoyoldaki kullanıma kadar direksiyon ve pedalları kullanmadan kendini sürebiliyor. Ancak her 10 saniyede bir ellerinizin direksiyonda olması gerektiğine dair uyarı çıkartıyor, yoksa yavaşlıyor.

Tesla auto-pilot

Yazılımın bir diğer özelliği de otomatik park edebilmesi. Tüm bunları ultrasonik dalgalarla ve öndeki kamerasıyla gerçekleştiriyor. Sisli ve kapalı havalarda öndeki radar devreye giriyor, kamera trafik işaretlerini takip ediyor, yüksek hassasiyete sahip GPS ise tüm bu sistemler durumu kontrol etmek istediğinde devreye giriyor.

Musk, sonraki güncellemede daha fazla otonom özellik bulunacağını ve üç yıl içinde otomobillerinin sizi “bir noktadan diğerine götürebileceğini ya da siz hiçbir şeye dokunmadan evden işe sürebileceğini” belirtiyor.