Teknoloji

Tesla yenilenebilir enerjili ev pilini tanıttı

Yazı:  | 

Acayip havalı elektrikli otomobiller, kişisel uzay yolculuğu ve güneş enerjsi. Bunları bir potada eriten Elon Musk adlı nevi şahsına münhasır karakter, Tesla Energy adlı bir dizi yenilenebilir enerjiyle dolan bataryaları tanıttı. Hem de belki Steve Jobs’un iPad’i tanıttığından bu yana en cool şekilde…


Digital Report, 1 takipçisine kablosuz Bluetooth kulaklık hediye ediyor

Buraya tıklayın, hesaplarımızı takip edip, kazanma şansı yakalayın


Firmanın yeni ürünü olan Powerwall, fotovoltaik hücrelerle enerji depoluyor. Yani güneş enerjisini bataryada topluyor ve sonra gerektiğinde ya da eşzamanlı kullanabiliyorsunuz. Bunu yapmak zaten şu anda da mümkün ama Elon Musk’a göre bu bataryalar çirkin, pahalı ve güvenilir değil. Üstelik her bir sistem farklı yapıda ve birbiriyle uyumsuz.  Musk’a göre bugün kolay kullanılabilen bir batarya almak mümkün değil.

tesla powerwall

Yaklaşık 3500 dolara satılacak olan Powerwall, ev ve küçük işyerleri için tasarlanmış. Piyasadaki benzerlerine kıyasla daha az yer kaplıyor. Evin iç tasarımına uyması için farklı renk seçenekleri de olacak.

Musk’ın bunu başkanlığını yaptığı SolarCity şirketiyle aynı bölgede, Kaliforniya’da ilk potansiyel pazarını kurması bekleniyor. ABD Hükümeti’nin de bu tip bataryalar kullananlara vergi indirimi sağlaması bekleniyor. Ne de olsa, Powerwall fosil yakıta bağımlılığı azaltıyor.

Tesla, bu ev kullanımına dönük modellerden 10 kat yüksek kapasiteli, seri bağlanarak enerji depolama zinciri oluşturulabilen bir modeli de yakında tanıtacak.

Musk’ın sunumunu aşağıda görebilirsiniz…