in

TikTok, yaş sınırı ile çocukları koruyacak

TikTok güvenliği artırmak için başka kullanıcılara sanal hediye gönderme ve canlı yayın izleme özelliğine yaş sınırı getiriyor.

Bugünden itibaren, sadece 18 yaş ve üstü kullanıcılar hem sanal hediye satın alıp, hem gönderip, hem de kabul edebilecek. Bunun yanı sıra 13 yaşından büyükler sadece hediye gönderebilirken 16 yaşından büyükler de hediye kabul edebilecekler.

Yeni yaş sınırı ile beraber eleştiri yağmuruna tutulan TikTok, gençleri platformdaki fenomenlere sanal hediye göndermek için fazla para harcamaya teşvik etmekle suçlandı.

Mayıs ayında TikTok, gençlerin kendilerini fenomenlere para göndermek için baskı altında hissetmelerinden “üzgün” olduklarını açıklamıştı. BBC tarafından yapılan bir araştırmada, fenomenlerin canlı yayın sırasında kendi isimlerini söylemesi ya da fenomenin telefon numarasına ulaşabilmek adına gençlerin 100 euro’ya kadar para harcamayı kabul edip sanal hediye satın aldıklarını belirtmişti.

Geçtiğimiz ay, ABD senato üyesi Marsha Blackburn, TikTok’u çocukların online alışveriş davranışlarını manipüle ettiğini söyleyerek suçlamıştı.

TikTok’un bu yeni yaş düzenlemesi çeşitli mecralarda tartışılan bir konu olmaya devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ABD'deki WeChat yasağı mahkeme tarafından engellendi