in

TikTok, Oracle’ın da hissedar olduğu bağımsız bir şirkete dönüşecek

TikTok Oracle anlaşması ile ilgili detaylar ortaya çıktı
TikTok Oracle anlaşması ile ilgili detaylar ortaya çıktı

Financial Times tarafından yayınlanan bir rapor, TikTok Oracle anlaşması ile ilgili detayları ortaya koyuyor. Buna göre yapılan anlaşma neticesinde TikTok, ABD’de bağımsız bir şirkete dönüşecek. Oracle de bu şirkette hisse sahibi olacak.

TikTok’un ABD’deki varlığı ile ilgili belirsizlikler yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlıyor. Microsoft ve Oracle gibi dev şirketlerin talip olduğu uygulamanın ABD’deki varlığını devam ettireceği ifade ediliyor.

Financial Times tarafından yayınlanan bir rapora TikTok, ABD’li teknoloji devi Oracle ile anlaşmaya varmış durumda. Söz konusu anlaşmaya göre TikTok, ABD’deki varlığını bağımsız bir şirket olarak devam ettirecek. Oracle ise, bu şirkette hisse sahibi olacak.

Yapılan anlaşma, ByteDance bünyesinde bulunan TikTok’u, bölgesel olarak ayırmayacak. Fakat uygulama Amerika Birleşik Devletleri’nde bağımsız bir kurumsal yapıya bürünecek. Bu yapının azınlık hisselerine sahip olacak olan Oracle ise, Yabancı Yatırım Komitesi tavsiyeleri doğrultusunda, ABD’li kullanıcılar ile ilgili verilerin ABD’de saklanması ve işlenmesini sağlayacak.

Oracle TikTok’a ortak oluyor

TikTok, hali hazırda Çinli ByteDance şirketinden kısmen de olsa bağımsız bir yapıya sahip bulunuyor. Şirketin ABD’deki faaliyetleri, Kaliforniya eyaletinde bulunan bir merkezden yönetiliyor. TikTok Oracle anlaşması ile gelen en önemli değişikliklerden bir tanesi ise, Oracle’nin TikTok’ta hisse sahip olacak olması. Buna göre Oracle, ABD’de bağımsız bir şirket haline gelecek olan TikTok’un azınlık hisselerini satın alacak.

Oracle’nin TikTok’tan devr alacağı hisset oranı henüz net olarak bilinmiyor. Fakat bu hisselerin, Oracle’nin TikTok üzerinde söz hakkına sahip olmaya yetecek miktarda olacağı ifade ediliyor.

Her ne kadar TikTok, ByteDance’den yasal olarak ayrılmış olsa da, yapısal olarak Çin’de geliştirilmiş ve konumlandırılmış algoritmalara ihtiyaç duyacağa benziyor.

TikTok, ABD’de daha çok sayıda işe alım yapacak

CNBC’ye konuşan ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin tarafından yapılan açıklamalara göre, anlaşmanın nihai amaçlarından bir tanesi TikTok’u ABD merkezli bir şirket haline getirmek. Bu kapsamda bağımsız bir yapıya dönüştürülecek olan şirket, ABD’de daha çok işe sayıda alım yapacak.

TikTok Oracle anlaşması ile birlikte, TikTok’un nasıl bir yapıya bürüneceği merak ediliyor. Konuyla ilgili pek çok detay henüz belirsizliğini korusa da, TikTok’un ABD’de yasaklanma ihtimali bu anlaşma ile birlikte rafa kaldırılmış gözüküyor.

Öte yandan bazı yorumcular bu anlaşmanın TikTok ile ilgili endişeleri ortadan kaldıracağından pek emin gözükmüyor. Nitekim Facebook’un eski güvenlik şefi Alex Stamos, attığı bir tweet’te, ”Oracle’ın kaynak kodu ve önemli operasyonel değişiklikler olmadan yalnızca barındırmayı devraldığı bir anlaşma, TikTok ile ilgili hiçbir meşru endişeyi gidermeyecektir.” İfadelerini kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mozilla VPN hakkında bilgi verdi: Çıkış tarihi, fiyatı, özellikleri...