YouTube artık para kazanmayan kanallar da dahil, tüm videolarda reklam gösterecek

Para kazanamayan kanallar dahil: YouTube artık tüm videolarda reklam gösterecek

YouTube, ilk başta zor olsa da videolardan para kazanarak gelir elde edebilen içerik oluşturucular için harika bir platform. Ancak, YouTube reklamlarla videolardan para kazanmak için minimum gereksinimleri artırdığından, başlamak gittikçe zorlaşıyor. Platform bu reklamları para kazanılmayan kanallarda bile ve küçük içerik oluşturuculara ödeme yapmadan gösterecek.

YouTube tüm videolara reklam koyacak

YouTube‘un, kullanım koşullarında bir değişiklik olduğunu duyurduğu platformun tüm kullanıcılarına e-posta yoluyla duyurduğu şey, şirketin YouTube İş Ortağı Programı’nın parçası olmayan kanalların videolarında reklam gösterebileceğini belirterek, platformdaki tüm içerikten para kazanma hakkını kendisine verdiğini ifade etmesi.

YouTube tüm videolarda reklam gösterecek, ancak herkese ödeme yapmayacak. Platformda videolardan reklam geliri elde etmek için son 12 ayda 4.000 saatten fazla geçerli genel görüntüleme elde etmek ve 1.000’den fazla aboneye sahip olmak gerekiyor. Bu, muhtemelen içerik oluşturma sürecinin ilk aylarında kullanıcıların hiç para kazanamayacağı anlamına geliyor. Ancak YouTube, reklam göstermek için bu içeriklerden yararlanacak.

YouTube’un göstereceği reklamlar, oynatma penceresindeki atlanabilir reklamlar veya afişler gibi içeriğin kendisinde veya yanında veya yanında olabilir. Ayrıca, YouTube Premium kullanıcılarından dolaylı olarak gelirin bir kısmını alabilir.

Bu değişikliğe ek olarak YouTube, YouTuber’ların yaptığı masrafları da sınırlayacak. Bu değişikliğin nedeni, artık YouTube gelir ödemelerinin ABD vergi sisteminde telif hakkı olarak kabul edilmesinden kaynaklanıyor, bu nedenle Google artık ABD yasalarının gerektirdiği şekilde bu ödemelerden vergi kesecek.

Son olarak platform, bir kişinin izni olmadan kimliğinin tanınmasının mümkün olmadığı yüz tanıma teknolojilerinin kullanımını kısıtladığını da açıkça ortaya koydu.

Yeni şartlar 1 Haziran 2021’den itibaren yürürlüğe girecek. Platformu kullanmaya devam ederseniz koşulların kabulü otomatik olacak, bu nedenle normal bir kullanıcıysanız hiçbir şey yapmanıza gerek kalmayacak. Bir içerik oluşturucuysanız, para kazanılmayan reklamların tanıtımı, kullanıcıların videoları izlemek için harcadıkları sürenin azalması ve uzun vadede kanaldan para kazanmayı biraz daha zorlaştırması nedeniyle sizi etkileyebilir.

Exit mobile version