in

Türk Telekom ile mobil iletişim Avrupa’dan hızlı olacak

GiGA 4.5G adını verdiği teknoloji ile uyumlu cihazlara, Türk Telekom Wi-Fi bağlantılı konumlarda 1 Gbps hızında mobil iletişim olanağı sunulacak.

Hız vurgulu bir basın toplantısı düzenleyen Türk Telekom, 1 nisanda ülke genelinde devreye girecek olan 4,5G bağlantısı hakkında bilgi verdi. Toplantıda konuşan Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, firmanın 81 ilde aynı kalitede hizmet sunacaklarını söylerken, 3G yatırımlarının da durmayacağını belirtti.

Mobil iletişim, fiber altyapıda Avrupa’yı geçecek
Aslan, Avrupa’daki 4G baz istasyonlarının sadece yüzde 20’sinin fiber altyapıya sahip olduğunu, Türk Telekom’da 4,5G altyapısının 1 nisandan itibaren yüzde 75 oranında fiber kullanacağını, bu sayede de hız kalitesinin yüksek olacağını kaydetti.

Toplantıda dikkat çekilen noktalardan birisi de firmanın altyapı yatırımlarını dengeli yapması üzerine oldu. Böylelikle, Türk Telekom, 81 ilde de 4,5G’yi aynı hızda sunabilecek. Ayrıca, 3G kullanmaya devam etmek isteyenlerin de, 4,5G’nin gelişiyle bu teknolojinin yabana atılmayacağını bilmeleri gerekiyor. Aslan, son 4 ay içerisinde 4,5G altyapı yatırımlarıyla aynı miktarda 3G yatırımı yapıldığını söyledi.

Uyumlu cihaz ve konumlarda hız 3 katına çıkacak
GiGA 4.5G adı verilen teknoloji ise Kore Telecom işbirliğiyle hazırlanmış. Uyumlu akıllı telefon ve tabletlerle kullanılabilecek bu teknoloji, Türk Telekom Wi-Fi noktalarında hem 4,5G’yi hem kablosuz ağı birleştiriyor, böylece hız artıyor. Teoride 375 Mbps hızına erişen 4,5G hızı böylelikle 1 Gbps’ye çıkıyor. Bu da (yine teorik olarak, zira uygulamada baz istasyonu yoğunluğu, anlık şebeke hızı gibi değişkenler bunu etkileyebilir) saniyede 128 Megabyte veri iletişimi anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Doom Eternal 20 Mart’ta Playstore ile satışa sunuluyor

Toplantı sonrası soruları alan Aslan, fiber altyapının şebekeye ne kadar yük olacağı sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Şu anda tüm internet altyapısında fiberin yoğunluğu yüzde 25. 4,5G’yi de eklediğimizde dahi, şebekenin tümü kullanımda olmayacak, dolayısıyla hızla ilgili dalgalanma vb. problemler yaşanmayacak. Açıldığı günden itibaren asla performans düşüşü olmaz, biz bu altyapıyı bir günde kurmadık ve her gün üstüne ekleyeceğiz.”