in

Türk Telekom kullanıcıları izinsiz takip mi ediyor?

Forbes, ABD merkezli bir şirketin Türk Telekom’a DPI yazılımı sattığını ve bu yazılımla kullanıcıların giriş bilgilerinin ve internet trafiklerinin takip edildiğini iddia eden bir yazı yayımladı.

Burada bulabileceğiniz yazıya göre, durum Procera adlı şirketin Malmö ofisindeki mühendislerin isyan etmesiyle ortaya çıkıyor. Kriss Andsten adlı kıdemli bir mühendis, istifasını, “Erdoğan’ın deliliklerinin bir parçası olmanın pişmanlığını hayatım boyunca taşımaya niyetli değilim, bu yüzden gidiyorum” yazan e-postayla çalışma arkadaşlarına gönderiyor.

Procera, DPI (deep packet inspection) yazılımını sistem entegratörü bir şirket olan Sekom’a satıyor. 6 milyon dolarlık anlaşmanın asıl kullanıcısının ise Türk Telekom olduğu belirtiliyor. Yazılım, internet trafiğini yönetmeye yarıyor, ancak iletişim paketlerini incelemek, içerisindeki şifresiz her türlü bilgiyi okuyabilmek, kayıt edebilmek, bu bilgiler içerisinde arama yapabilmek de DPI sistemlerinin özellikleri arasında yer alıyor.

Yazıda, Türk Telekom’da yazılıma hakim ve bir kısmı hâlen şirkette çalışan kişilerle, kimliklerinin gizli kalması kaydıyla Procera ile ilgili dokümanları Forbes’a gönderiyorlar. Procera çalışanları ise Türk Telekom’un belirli kullanıcıların internetteki şifresiz haberleşmedeki kullanıcı adı ve parolaların yanı sıra, IP ve ziyaret edilen site bilgilerinin de talep ettiğini belirtiyorlar.

İddialar ciddi, ancak Türkiye’de böyle bir olay gerçekleştiyse dahi, bu işin açığa çıkmasını beklemiyoruz. Her tür sahte belgenin üretilebilmesi, insan hakları ve etik konularının hiçbir şekilde önemsenmemesi bu inancımızın başlıca sebepleri.

Peki, takip edilmemek için VPN kullanmaya mahkum muyuz? Bu ve benzeri soruların yanıtı da, aslında belli. Türkiye’deyiz.

**

Konuyla ilgili Türk Telekom’un yanıtı aşağıdaki gibi:

“Değerli basın mensubu,

Basında yer alan, kişisel verilerin gizliliğiyle ilgili Türk Telekom Grubu Şirketlerini konu eden haberler hakkında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Türkiye’nin lider iletişim ve eğlence teknolojileri şirketi Türk Telekom, gerçekleştirdiği yatırımlarla müşterilerine her zaman en son teknolojiye sahip ürün ve hizmetler sunmak için çalışmaktadır.

Bu doğrultuda şebekemizde dünya standartlarında ve ileri teknolojiye sahip ekipmanlar kullanılmakta ve her zaman en güvenli iletişim hizmetlerini sunmak için teknolojinin tüm imkânlarından faydalanılmaktadır. Tüm dünyada artan siber tehditler karşısında, kesintisiz ve güvenli iletişim için ihtiyaç duyulan güvenlik yatırımlarını da hız kesmeden sürdürüyoruz.

Türkiye’de haberleşme özgürlüğü, kişisel verilerin kullanılması ve korunması başta Anayasa’nın kişisel verilerin korunmasını isteme hakkını düzenleyen 20. Maddesi ve haberleşme hürriyetini düzenleyen 22. Maddesi kapsamında güvence altına alınmıştır. Bu bağlamda başta 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ve 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu olmak üzere çıkartılan yasalar, yürürlüğe giren ikincil düzenlemeler ve düzenleyici kurumların aldığı aksiyonlar şirketimizi kişisel bilgilerin korunması ve gizliliğiyle ilgili detaylı yükümlülüklere tabi kılmaktadır. Aynı şekilde, kişisel verilerin, ticari amaçlarla kullanılması yine yasalar ve yönetmelikler kapsamında düzenlenmiştir.

Saygıdeğer kamuoyunun bilmesini isteriz ki;

Türk Telekom olarak, Türkiye’de iletişimin sürekliliği ve güvenliği için çalışmakta; müşterilerimizin kişisel verilerinin gizliliğinin korunmasına büyük önem vermekte ve bu hususta hassasiyetle hareket etmekteyiz. Bu itibarla, Türk Telekom olarak tabi olduğumuz yasalara ve mevzuata tam uygun şekilde hareket etmekte olduğumuzu kamuoyunun bilgisine önemle duyururuz.

Saygılarımızla,

Türk Telekom”