in

Turkcell 5G çalışmalarına başladı

Turkcell ve Ericsson, beşinci nesil iletişim çalışmalarında ortaklık başlattı. Sonraki nesil teknolojiler için iki firma ortak çalışacak.

Stokholm’de Ericsson Studio’da düzenlenen imza töreni, Turcell ve Ericsson’u bir araya getirdi. Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu ve Ericsson CEO’su Hans Vestberg’in imzaladığı işbirliği mutabakat anlaşması, 5G kullanımına ilişkin gereksinim ve uygulama senaryolarında birliktelik sağlayacak.

Anlaşmanın 2020 yılından sonra kademeli olarak devreye girmesi beklenen 5G iletişim teknolojisinin potansiyel kullanım alanlarını keşfetmek, senaryoları oluşturmak ve buna uygun denemeleri yapmak için de ayrı bir önemi bulunuyor.

turkcell ericsson 5g

Ericsson’un son 5G test ağı girişimi, açık ve kapalı alanlarda mobil cihazlarla radyo erişim ağı arasındaki etkileşime odaklanıyor.

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye’deki 4G ihalesi tüm operatörler birçok testi tamamlamış ve geçişe hazır olmasına karşın, Cumhurbaşkanı’nın 4G’yi yetersiz bulduğunu ve buna masraf yapmak yerine doğrudan 5G’ye geçmemizin doğru olacağını belirttiği açıklaması sonrasında, ihale belirsiz bir zamana ertelenmişti.

Umarız bu testler çabucak biter de, tüm iletişimi veri hattı üzerinden sağlayan 4G yerine, geleceğin teknolojisi 5G’ye hızlıca geçeriz.