in

Türkiye’nin ilk fintek startup etkinliği tamamlandı

PayU sponsorluğunda ve Stage-Co işbirliğiyle gerçekleşen “Fintech Startup Weekend”, ilgi çekici projeler ortaya çıkardı.

Finansal hizmetler, elektronik ödeme hizmetleri, e-ticaret ve mobil ödemenin önde geldiği etkinlik, 25-27 Kasım tarihleri arasında Habita Coworking’de düzenlendi.

startup-weekend-mentor

Türkiye’de ilk kez fintek özelinde yapılan Startup Weekend etkinliğinde, PayU Türkiye, BKM, Visa, İninal gibi sektörün önde gelen kuruluşlarından Gaye Ör, Engin Lofça, Özge Çelik, Yasemin Gürsel, Tanın Ayabakan, Ali Taşkın, Sibel Mangüp, Atilla Ereli, Mehmet Karaca ve Eytan Ovayda mentorluk yaptı.

Toplam 100’e yakın iş fikri sahibi, yatırımcı ve fintek sektörü çalışanını bir araya getiren etkinlikte belirlenen ekipler, hafta sonu süresince projelerini geliştirdiler.

Etkinliğin son gününde tüm aşamaları tamamlayan dört proje, PayU Türkiye CEO’su Y. Emre Güzer, Fintechistanbul.com Kurucusu Selim Yazıcı, BIC Angels Melek Yatırımcısı Çağlar Karataş ve Taleant Kurucusu Yasemin Gürsel’in jüriliğinde değerlendirildi.

PEBBLES
Birinciliği, bozuk paraları dijital olarak biriktirip harcama olanağı sunan PEBBLES adlı proje kazanırken, özel fırsatlarla ödüllendirildi.

startup_weekend

Projeyi hazırlayan Bruce Chandyok ve Mustafa Erbay’a, İninal tarafından para yüklü bir ön ödemeli kart, Gastroclub’dan 1 yıllık üyelik, Habita Coworking tarafından 3 aylık ücretsiz ofis kullanım hakkı, Sendloop tarafından yüzde 50 indirimli üyelik ve Digital Age dergi aboneliği hediye edildi.

Etkinliğe katılan diğer projeler ise aşağıdaki şekilde sıralanıyor:

EYESCODE
Otomatlardan retina tarama yöntemiyle ürün satın alınması ve önceden eşleştirilen hesap bilgileri ve kodlar ile ödeme gerçekleşiyor.

GAD ASSET MANAGEMENT
Emlak sahiplerinin varlıklarının değerlemesi akıllı bir platformla yapılıyor ve yönetimi sağlanıyor.

FLASHBANK
Türkiye’deki bankacılık sektörünün dışında kalan (underbanked) 18-25 yaş arasını hedefleyen proje, ilk kez hesap açacak kişilerin paralarını Flashbank hesabında biriktirmesini sağlıyor. Standart bir mobil banka şubesinin tüm yaptıklarını yapabilen Flashbank, işlem ücreti almadan kullanılıyor. Sistem, kendi kazancını ise diğer bankacılık uygulamaları ile sağlıyor.

PayU Türkiye CEO’su Emre Güzer, konuyla ilgili şunları söyledi: “2014 yılından itibaren girişimcilik dünyasında en çok duyulmaya başlanan kelimelerden biri ‘Fintech’. PayU olarak biz de bu etkinliği hızla gelişen Fintech ekosisteminde yeni fikirlere sahip, girişimci ruhu olan kişilere bir fırsat sunmak amacıyla, startupların oluşturulmasında ve desteklenmesinde aracı platform olan Stage-Co ile birlikte düzenledik. Özellikle bankaların erişemediği, radarlarında olmayan işleri yakalayıp tüm ekosisteme katma değer sağlayan, son kullanıcıdan finansal kuruluşlara kadar tüm partiler için fayda sağlayan fintech ekosistemini desteklemek adına bu yola çıktık. Son yıllarda finans dünyasında inanılmaz bir hareketlilik göze çarpıyor. Müşterilerin artan ödeme ve finans ihtiyaçları doğrultusunda sunulan hizmetler, her geçen gün çeşitleniyor. Bu da pazara yeni oyuncuların ve farklı çözümlerin girmesine neden oluyor. Özellikle e-ticaret ve mobil ödeme çözümleri konusunda hızlı bir rekabet söz konusu. Stage-Co ile 2017 yılında da çeşitli Fintech Startup Weekend’ler düzenleyerek ve yeni fikirlerin oluşmasına katkı sağlayarak ilerlemek istiyoruz.”