in

Twitter DM’leri okumakla suçlanıyor

Özel mesajları sistematik olarak okuduğu ve değiştirdiği iddiasıyla ABD’de toplu dava açıldı.

San Fransisko federal mahkemesinde açılan davada, kullanıcı gizliliğinin ihlal gerekçesinin ardında, özel mesajlardaki internet adreslerinin (URL) otomatik kısaltılması ve yeniden yönlendirilmesi yatıyor. Bu sistem özel mesajların taranması anlamına geliyor, ancak teknik olarak mesajlar okunup kayıt edilmeden de yapılabilir.

Davanın iddianın gerekçesinin zayıf olmasına karşın ciddiye alınmasının sebeplerinden birisi de, davanın teknoloji şirketlerine karşı yüksek profilli kişisel gizlilik davalarını üstlenen Edelson PC adlı hukuk şirketi tarafından alınmış olması.

Özel mesajlar kullanıcı cihazı ve Twitter’ın merkez sunucuları arasında şifreleniyor, ancak Gmail’de olduğu gibi, firmanın mesajları şirket sunucusundan çıktıktan sonra izleme şansı var.

Bugüne dek otomatik taramanın (bu örnekte internet bağlantılarını bulmak için) gizliliğe aykırı olup olmadığına dair verilmiş bir karar da bulunmuyor.

Google, geçtiğimiz yıl San Jose federal mahkemesinde açılan davada, e-postaları tarayarak reklam gösteren mekanizması için benzer bir durumda kalmıştı. Daha sonra Google kararı beklemeden anlaşma yolunu seçti.

Twitter davayla ilgili “Bu iddiaların mesnetsiz olduğunu düşünüyoruz ve bu iddialara karşı savaşmak niyetindeyiz” açıklamasını yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MasterCard, parmak izi okuyuculu kart yaptı