Teknoloji

Twitter Hikayeler özelliğini test etmeye başladı

Yazı:  | 

Sosyal medya platformu Twitter yaptığı açıklama ile kendi hikayeler özelliğini test etmeye başladı. İlk olarak Brezilya’da bulunan kullanıcılarla birlikte test edilen Twitter’ın hikayeler özelliği “Fleets” ismi ile kullanıma sunuldu. 

Twitter Blog’undan yapılan açıklamada Twitter’ın Brezilya’da Fleets isminde yeni bir özelliği test etmeye başladığı açıklandı. Kullanıcıların gönderdiği tweetlerden farklı olarak Fleets’e yapılan paylaşımlar beğeni, yanıt ya da retweet alamıyor. Gönderilen tweetler 24 saat içerisinde kayboluyor. 

İlk olarak Snapchat tarafında kullanıma sunulan Hikayeler özelliği daha sonrasında Facebook, Instagram, WhatsApp ve Youtube platformlarında kullanıma sunulmuştu. Hikayeler özelliğini Spotify, LinkedIn ve hatta Microsoft’un Skype platformu bile test etmeye başlamıştı. Mikro blog sitesi Twitter’ın hikayeler özelliğini ne zaman getireceği bilinmiyor olsa da yapılan bu duyuru ile birlikte Twitter’a hikayeler özelliğinin de geleceği kesinleşmiş oldu. 

Şimdilik Brezilya’da tüm Twitter kullanıcılarına açık olmayan Fleets özelliği sınırlı bir kullanıcı grubu ile test ediliyor. Twitter’ın Fleets isimli özelliğini kullanmak isteyen test kullanıcıları Twitter’ın mobil uygulaması üzerinde, “Timeline” yani ana ekranlarının en üstünde yuvarlak profil simgeleri görecek. Diğer platformlarda bulunan hikayeler özelliğine benzer bir arayüze sahip olan bu arayüzde kullanıcılar kendi profil resimlerinin üzerindeki “+” butonuna tıklayarak, kendi Fleets’lerini oluşturabilecek. Kullanıcılar Fleets’lerine fotoğraf, GIF ve video dahi ekleyebilecek. 

Diğer platformlara göre Twitter’ın Fleets özelliği şimdilik test aşamasında olduğu için çok daha yavaş çalışıyor. Klasik hikayeler deneyimleri Twitter’ın Fleets özelliğine de eklenmiş durumda olsa da Twitter açıklamasında kullanıcılardan gelen geri bildirimlerle bu özelliklerin değişebileceğini açıkladı. 

Twitter’a gelen Hikaye özelliğinin en büyük sıkıntılarından birisi ana ekranda kullanıcıların ilk olarak hangi hikayelerin görüneceğini seçemeyişi olarak gösterilebilir. Instagram, Snapchat ve Facebook gibi platformlarda kullanıcılar arkadaşlarını ve tanınmış kişileri takip edebiliyorken Twitter’da kullanıcılar yüzlerce hatta binlerce kişiyi takip edebiliyor. Twitter’ın bu sorunu çözmek için tıpkı Instagram’da olduğu gibi kullanıcıların yakın arkadaşlarını seçmesine izin vereceği düşünülüyor olsa da şu an kullanıma sunulan özellikte böyle bir özellik bulunuyor. 

Twitter Android sürümüne listeleri ana ekrana ekleme özelliği geldi

Hikayeler özelliğini test etmeye başlayan Twitter, Android kullanıcıların listelerini ana ekrana sabitleme özelliğini getirdi. Twitter Android kullanıcıları da 5’e kadar listeyi ana ekrana sabitleyebilecek ve bu listeler arasında kolayca geçiş yapabilecek.