Twitter, kullanıcılara 5 ABD dolarlık abonelik sunan ‘Süper Takip’i duyurdu

Twitter, kullanıcılara 5 ABD dolarlık abonelik sunan 'Süper Takip'i duyurdu

Twitter, Super Follow adlı ücretli bir premium özellik alıyor.

Sosyal ağ, dünkü yatırımcı etkinliğinde ücretli seçeneğinin nasıl görüneceğini duyurdu. Ayda 4,99 ABD doları ödeyen kullanıcılar, takip ettikleri kişilerin özel içeriğine erişebilecekler. Twitter platformu altında Patreon ve Substack arasında bir karışım denebilir.

Twitter’ın Süper Takip özelliği ayda 5 dolar olacak

Twitter tarafından duyurulduğu üzere ‘Süper Takip’, kullanıcıların ek içeriğe erişim için takipçilerinden ücret almasını sağlar. Bu, örneğin özel tweetler, özel gruplara erişim, ücretli haber bültenleri (Revue satın alımından sonra) veya kullanıcının finansal olarak başkalarını desteklediğini gösteren rozetler olabilir.

Abonelikle yapılan bu doğrudan ödeme yoluyla Twitter, sahip olduğu seçeneklere ek olarak para kazanmanın yeni bir yolunu arıyor. Muhtemelen, Twitter ayda 4,99 dolarlık abonelikten bir komisyon alacak. Substack’in ücretli haber bültenlerinde veya özel içeriğe sahip Patreon’da sahip olduklarına benzer bir sistem. İçerik üreticilere yönelik platformlar, platformun kendisine küçük bir komisyon verilmesi karşılığında doğrudan kullanıcıdan ücret alır.

Ancak Twitter, ‘Süper Takip’in uygulanması için henüz kesin bir tarih açıklamadı. Özelliğin bu önizlemesinin ötesinde, Twitter’da “sırada ne olacak” diyorlar.

Gruplar ve ‘güvenli mod’

‘Süper Takip’e ek olarak Twitter,’ Toplulukları ‘duyurdu. Bu özellik, Facebook Grupları gibi ilgi alanına dayalı gruplara sahip diğer sosyal ağlara çok benzer. Kullanıcılar, içerik paylaşabilecekleri ve etkileşimde bulunabilecekleri belirli konularda gruplara katılabilir veya grup oluşturabilir.

Twitter topluluklarının nasıl olacağına dair pek fazla ayrıntı yok. Prensip olarak, ortak ilgi alanları olacağından, kullanıcılar bu ilgi alanları hakkında daha spesifik içerik paylaşabileceklerdir. Şu anda neredeyse tüm içerik karışık olduğundan, her kullanıcının Twitter’da takip ettiği içeriğe ve kullanıcı türüne daha ayrıntılı bir şekilde odaklanmanın bir yolu. Bu özelliğe ilişkin takvim de paylaşılamadı.

Son olarak, Twitter’ın hazırladığı üçüncü bir özellik var, ‘Güvenlik Modu’. Bu “güvenli modda” kullanıcılar, Twitter’ın “Daha Fazla Güvenlik” özelliğini etkinleştiren kullanıcıyla etkileşime girerek Twitter’ın kurallarını ihlal edebilecek hesapları otomatik olarak engellemesine ve sessize almasına izin verir.

Bu, taciz edici içerik veya şiddet içeren yanıtlar görüntüleyebilecek hesaplardan kurtularak bir kullanıcının Twitter etkinliğini “temizleyen” bir özelliktir. Twitter, otomatik engellemenin toplam yedi gün boyunca gerçekleştiğini ve ardından bu kişiyle olan etkileşimlerin yeniden görüntülendiğini söylüyor. Şu anda bu özellik hakkında daha fazla ayrıntı yok.

Exit mobile version